24 stycznia 2015

Wielkie pytania małych ludzi

Autorem tej książki jest Wojciech Mikołuszko, który w odpowiadaniu na trudne pytania ma już spore doświadczenie. Po pierwsze jest tatą (a to już stawia go na wysokiej pozycji, bo jak wiemy bycie tatą zobowiązuje, w końcu to on zwykle odpowiada na te trudniejsze pytania, przynajmniej u nas w domu...), po drugie jest dziennikarzem naukowym, blogerem (w swoim blogu odpowiadał na trudne pytania swoich dzieci) i autorem książek dla najmłodszych (m.in.„Tato, a po co?”, „Tato, a dlaczego?”).

Wielkie pytania małych ludzi
Autor: Wojciech Mikołuszko
Ilustracje: Joanna Rzezak
Wydawca: AGORA SA, 2014Książka zawiera pytania dzieci nadesłane do redakcji Gazety Wyborczej. Odpowiedzi ukazywały się na jej łamach w rubryce "Wielkie pytania małych ludzi". Wojciech Mikołuszko odpowiadał z pełnym zaangażowaniem. Nie ma pytań bezsensownych. Każde z nich może być punktem wyjścia do ciekawych informacji o świecie i życiu. Autor odpowiedzi szukał w książkach, czasopismach i internecie. Zasięgał porad fachowców, sprawdzał na własnej skórze lub ... języku.
Z zebranych tekstów powstała książka, która zaspokaja dziecięcą ciekawość świata, ale również wciąż na nowo ją rozbudza. Bo z tą ciekawością bywa różnie... Niestety może się okazać, że ta dziecięca wygasa, gdy dorosłym po prostu nie chce się odpowiadać na pytania dociekliwych dzieci. Może też wygasnąć, gdy coraz starszym dzieciom nie wystarcza już na nią sił i czasu.... Pisze o tym we wstępie Autor:
 
"...Ida i Kacper podrośli, a ich pytania stały się trudniejsze - o ile w ogóle mieli ochotę, by je zadawać. Po powrocie ze szkoły zajmowali się odrabianiem licznych lekcji i bywali zbyt zmęczeni by pozwolić sobie na zwykłą ciekawość świata."*


W tej książce znalazło się 51. pytań małych ludzi.


Od prozaicznych: Gdzie leci woda z sedesu z tą kupą i sikami? Niebanalnych: Jak wygląda nic? Filozoficznych: Po co żyjemy, kiedy umieramy? Po techniczne: Dlaczego samochody jeżdżą? Pytania od Jasiów Ciekawskich: Dlaczego nie można się samemu połaskotać? I od przyszłych piwoszy: Dlaczego piana w coli opada, a w piwie nie? Nie zabrakło oczywiście klasycznego: Dlaczego woda w morzu jest słona? ufff..
Wierzę, że łatwo nie było. Autor jest jednak specjalistą od trudnych pytań i jak zwykle poradził sobie znakomicie. W prosty i przystępny sposób odpowiada dociekliwym czytelnikom. Odpowiedzi przyprawia odrobiną humoru, czasem przyzna się do własnej niewiedzy. Ale od czego są fachowcy?
Tekst urozmaicają ciekawe ilustracje. By pomóc zrozumieć dzieciom pewne zagadnienia Joanna Rzezak  umieściła tu sporo schematów i infografik. Dzięki temu np. dzieci mogą prześledzić drogę, którą pokonuje woda zanim dotrze do oczyszczalni, lub zobaczą przekrój skóry dłoni.


To lektura nie tylko dla najmłodszych. Być może znajdziecie w niej odpowiedzi na pytania, którymi zamęczają Was dzieci. Może się stać Waszą deską/książką ratunkową :-)
Znalazło się w niej wiele ciekawych informacji, o których z pewnością nie macie pojęcia. No bo kto z Was odpowie mi na pytanie: Co się myśli jak się nie myśli? Albo ile waży Ziemia?


*cyt. z książki3 komentarze:

  1. Żebym to tylko ja mógł znaleźć takie proste odpowiedzi na pytania typu: po jakim czasie zwrot podatku czy jak rozliczyć pit 37 :). Twoja książeczka jest zdecydowanie ciekawsza ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Świetna książeczka, treść jak również strony są super zilustrowane. Na pewno zaciekawią każdego malucha :

    OdpowiedzUsuń