11 października 2014

Poznajcie Siri!

Seria książek o małej Siri spodoba się z pewnością dzieciom w wieku przedszkolnym i ciut starszym. W każdym razie, Młodszy (lat 6) zaprzyjaźnił się z Siri na dobre. I ja też!


Siri i nowi przyjaciele
Siri i brudasek
Siri i pies sąsiada
Siri strzela gola

tekst: Tiina Nopola
ilustracje: Mervi Lindman
tłumaczenie: Bożena Kojro
Wydawnictwo Wilga

Siri to dziewczynka, która wie czego chce:
- Mamo, dlaczego nie urodziłaś więcej dzieci? Chciałabym, żeby było nas dwoje. - pyta pewnego dnia mamę ("Siri i nowi przyjaciele").
Kiedy mama zdecydowanie odmawia, Siri postanawia:
- Jeżeli nie możemy mieć dziecka, to musimy mieć psa.
Jednak to nie takie proste, a wciąż zajęci rodzice nie mają czasu na rozmowę z córką w tej właśnie, ważnej kwestii. Dlatego dziewczynka bierze sprawy w swoje ręce i wyrusza na poszukiwania psa. Żaden z sąsiadów nie zamierza jednak oddać Siri swojego pupila, a w parku nie ma czworonogów, które szukają właściciela...
Na szczęście Siri bardzo szybko zadowoli się towarzystwem trzech sympatycznych chłopców, którzy od tej pory będą towarzyszyć jej w kolejnych przygodach. Mały Ottto, Średni Otto i Duży Otto - oto jej nowi koledzy! Myślę, że każdy rodzic, który nie planuje powiększenia rodziny (czy to o potomka, czy psa) byłby zadowolony z takiego rozwiązania :-)


Siri to dziewczynka odpowiedzialna. Chętnie pomaga sąsiadom, zwłaszcza jeśli chodzi o pomoc w opiece nad psem ("Siri i pies sąsiada").
Już z samego rana budzi rodziców:
- Przychodzi do nas Onni. Trzeba natychmiast przyszyć do bluzki kieszeń, bo Onni mieszka w kieszeni - mówi Siri i stawia obok łóżka koszyk z przyborami do szycia.
Onni to miniaturowy piesek, nad którym kilkugodzinna opieka dostarczy Siri wielu niezapomnianych wrażeń. Dzielnie wspierać ją będą ... - wiadomo - jej trzej koledzy!


Siri bywa zazdrosna. Zwłaszcza o swoich kolegów! ("Siri i brudasek").
Gdy pewnego dnia na horyzoncie pojawia się nieznajoma dziewczynka, z którą zaczynają bawić się Mały Otto, Średni Otto i Duży Otto, Siri najzwyczajniej w świecie traci humor... Kertu, kuzynka Małego Otto jest okropna:
- Skacze po kałużach, zjada wszystkie pulpeciki, przebija balony i nazywa innych smarkatymi - żali się mamie dziewczynka.
Niestety chłopcy uważają, że Kertu jest fajna...
Kiedy Siri /po chwilowym załamaniu/ wpadnie na pomysł jak odzyskać przyjaciół, okaże się, że ta Kertu wcale nie była taka okropna.... ;-)


Siri lubi wyzwania i łatwo się nie poddaje. Kiedy chłopcy nie chcą się z nią bawić i twierdzą, że nie nadaje się do gry w piłkę, Siri postanawia nauczyć się grać! ("Siri strzela gola").
Tata zapisuje Siri do dziewczęcej drużyny piłkarskiej -DZIELNE I CELNE.
- Granie w piłkę jest okropnie trudne. - stwierdza Siri. - W drużynie jest jedna taka złośliwa dziewczynka. Ona nazywa mnie maluchem - skarży się rodzicom po kilku dniach.
Na szczęście Mały Otto przyjdzie z pomocą swej przyjaciółce. Nauczy ją pewnej sztuczki, dzięki której Siri zostanie bohaterką meczu i zdobędzie uznanie nie tylko swych kolegów ale i koleżanek z drużyny DZIELNE I CELNE!
Do sympatycznej Siri dodajmy jeszcze jej równie sympatycznych rodziców. Mamę, która namiętnie robi na drutach, i  tatę, który prawie nie rozstaje się z książkami (czytuje Tołstoja, Prousta, Kafkę), a rozwiązania wszelkich problemów swej córki szuka w poradnikach. W ogóle w ich domu jest wiele książek. Mama i tata Siri to rodzice uważni, empatyczni, często zajęci lecz kochający i wspierający.

A, jeszcze świetne ilustracje! Wielkie nochale i paluchy u stóp, nieco karykaturalne sylwetki, szerokie uśmiechy na twarzach, stonowane kolory. Krótko mówiąc - nie znacie Siri? Warto nadrobić zaległości!
 
Jeśli jesteście fanami rodziny Różyczków (klik) to z pewnością polubicie też ich fińską koleżankę. Tak jak my! Do tej pory przeczytaliśmy cztery książki o Siri. A w księgarniach czekają już jej kolejne przygody!


6 komentarzy:

 1. O, to się może spodobać mojemu Tymkowi. A że pierwszy raz na oczy widzę, to bardzo dziękuję za ten post:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cała przyjemność po mojej stronie:-) Myślę, że Siri spodoba się również Mamie, nie tylko Tymkowi :-) pozdrawiam!

   Usuń
 2. My ostatnio czytałyśmy "Siri i nowi przyjaciele" i na pewno będziemy szukały kolejnych książek o Siri.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze, że zarekomendowałaś via Różyczkowie. Będziemy szukać na bibliotecznych półkach :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie :-) Mam nadzieję, że się zaprzyjaźnicie.

   Usuń