29 października 2014

Ciekawe co będzie jutro?

Widzicie tę dziewczynkę na okładce? Blond włosy, piegi na nosie i ten uśmiech na twarzy... To Rozalka! Siedzi sobie na krzesełku i już się zastanawia ...

Ciekawe co będzie jutro?
tekst: Renata Piątkowska
ilustracje: Katarzyna Bajerowicz
Wydawnictwo Literatura, 2014


Rozalka to dziewczynka z głową pełną pomysłów. Wie o tym, z pewnością jej tata, który pewnego dnia otworzył drzwi gościom z dziwnie przyciętą grzywką, kilkoma tatuażami na ciele i pomalowanymi na czerwono paznokciami u stóp. Nie, nie… Z tatą Rozalki wszystko w porządku, tylko czasem zasypia w najmniej odpowiednim momencie. A Rozalka nawet ze śpiącym tatą potrafi się bawić!


W ogóle to bawić potrafi się świetnie! Bawi się sama i ze swoimi ulubionymi przyjaciółmi – Zuzią i Julkiem. Z Julkiem to nawet bierze ślub, ale to wszystko przez psa… Bo Rozalka marzy o psie, najlepiej jamniku, a póki co musi zadowolić się połową psa kolegi, a właściwie swojego świeżo poślubionego męża – Julka. Julek to jej dobry kolega, właściciel Śliniaka, tego co to uleczył babcię, gdy się rozchorowała. Jak uleczył? Słyszeliście o dogoterapii? W sumie to właściwie nie wiadomo kto uleczył babcię – pies czy jego pchły.. Ale grunt, że babcia wyskoczyła spod pierzyny i przestała chorować!
A dlaczego pies wabi się Śliniak? Oj, proszę się domyślić!Zatem wiecie już, że Rozalka ma bujną wyobraźnię i lubi dobrą zabawę. Nigdy się nie nudzi, nawet w czasie mgły! Zorganizować koncert ślepych kiszek, stoczyć walkę na miecze ze smokiem, zbudować szałas, albo założyć kolekcję odcisków stóp – to dla Rozalki chleb powszedni.


Co jeszcze chcecie o niej wiedzieć?
Ma fajnych rodziców, babcię i dziadka. Chodzi do przedszkola. Nie lubi myć włosów bo szampon szczypie w oczy. No i jeszcze uważa, że lepiej mieć małego psa niż młodsze rodzeństwo...


Młodszy, uczeń klasy pierwszej zaśmiewał się dziś do łez, gdy po raz kolejny przeczytałam mu pierwszy rozdział tej książki. Krótkie, przezabawne rozdziały świetnie czyta się przed snem.
Dzieci w wieku przedszkolnym z pewnością szybko zaprzyjaźnią się z Rozalką.
Renata Piątkowska po raz kolejny nas nie zawiodła. Jej książki, to dla mnie gwarancja dobrej lektury.
Świetny tekst uzupełniają świetne ilustracje! Weźcie tę książkę pod uwagę szukając prezentów Mikołajkowych. Szczerze z Młodszym polecamy!

3 komentarze:

 1. Ooo, bardzo fajnie. Bo my teraz mamy panią Piątkowską na smutno i już mnie trochę męczy mój ciągle łamiący się podczas lektury głos. Plus listopad. Śmiechu nam trza :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyżby "Najwierniejsi przyjaciele"? na tapecie?
   Zatem ta książka jak najbardziej wprawi Was w dobry humor. Myślę, że już pierwszy rozdział Cię rozbawi a także w pewnym sensie ostrzeże aby nie zasypiać w ciągu dnia, gdy w pobliżu jest dziecię które się nudzi... ;-)

   Usuń
  2. Bingo! A akurat tatuaże mi nie straszne. Oczywiście pod warunkiem, że nie na czole :) Bardziej obawiałbym się tej czerwieni na paznokciach :D

   Usuń