13 września 2014

Tere Fere - słuchamy!

Skłamałabym, gdybym napisała, że często słuchamy audiobooków. Prawda jest taka, że zdecydowanie wolimy czytać. Jednak na naszej półce sporo jest książek w wersji audio. Przydają się, gdy mama/tata- lektor zajęci lub zmęczeni. Są idealne na nudne popołudnia, długie wakacyjne dni, jesienne i zimowe wieczory... Czasem słuchamy kilka dni pod rząd..... A potem następuje wiele dni przerwy i za nic w świecie nie jestem w stanie namówić chłopców do słuchania.
W czasie wakacji towarzyszyły nam nagrania Wydawnictwa Tere Fere. To rodzinna firma założona w 2011 roku przez Karolinę Golbę i Ewę Chotomską  (wnuczkę oraz córkę pisarki Wandy Chotomskiej). Specjalizują się  w nagrywaniu audiobooków dla dzieci czytanych przez autorów. To naprawdę wyjątkowe, bo nieczęsto się zdarza usłyszeć tekst w interpretacji samego autora. 
Do tej pory ukazały się cztery audiobooki, gdzie swoje teksty czytają Wanda Chotomska, Agnieszka Frączek oraz Grzegorz Kasdepke przy wsparciu aktorów oraz młodych Czytelników.
Mnie szczególnie podoba się początek każdego z tych nagrań - rozmowy pisarzy z ich bliskimi, w których zapraszają nas do słuchania.
Każdy audiobook zawiera mini książeczkę, w której znajdują się krótkie zagadki, rebusy, krzyżówki, ciekawostki i wierszyki.

Pięciopsiaczki
AUTOR: Wanda Chotomska
CZYTA: Wanda Chotomska, Zuzia Golba
CZAS NAGRANIA: 1 godz. 15 min
ROK WYDANIA: 2011
OPAKOWANIE: Mały digipack dwuskrzydełkowy
ZAWARTOŚĆ: 1CD + książka

Książka znana i lubiana przez młodych czytelników. Szczególnie tych, którzy marzą o psie! Lektura w II klasie szkoły podstawowej.
Historie o pięciu szczeniaczkach czyta Wanda Chotomska wraz ze swoją prawnuczką Zuzią Golbą

Moja babcia gra na trąbie
AUTOR: Wanda Chotomska
CZYTA: Irena Kwiatkowska
CZAS NAGRANIA: 2 godz. 10 min.
ROK WYDANIA: 2012
OPAKOWANIE: Mały digipack trójskrzydełkowy
ZAWARTOŚĆ: 2CD + książka

Dlaczego Wanda Chotomska napisała tę książkę mimo, że sama na trąbie nie gra? Podobno by ćwiczyć wyobraźnię!
Historia o szczęśliwym mieście, w którym dzieci uczą się jak z nut – bo wszystkie zeszyty mają w pięciolinię! Żyje w nim pewna muzykalna rodzina a w niej babcia, która w prezencie ślubnym dostaje trąbę, by grać na niej mężowi, a nie na nerwach!
Gdy w miasteczku pojawi się straszny król Ponuras i wprowadzi nowe porządki, Babcia sobie z nim poradzi!

Do wysłuchania całości zaprasza autorka z prawnuczką – kilkuletnią Zuzią i Sonią, cioteczną prawnuczką pani Ireny Kwiatkowskiej, która to po mistrzowsku przeczytała całość.

Mamutolot i Spółka
AUTOR: Agnieszka Frączek
CZYTA: Agnieszka Frączek
CZAS NAGRANIA: 1 godz. 15 min.
ROK WYDANIA: 2012
OPAKOWANIE: Mały digipack dwuskrzydełkowy
ZAWARTOŚĆ: 1CD + książka

40 wierszy i 4 opowiadania - ponad godzina słuchania! Zwariowane teksty, łamiące język wierszyki. Bez przerwy coś w nich warczy i piszczy i zgrzyta! Świetne do zabaw i ćwiczeń wymowy. Do posłuchania całości pisarka zaprasza wraz ze swą 10-letnią córką Weroniką i Jasiem – kilkuletnim siostrzeńcem.

Bajki do ucha
AUTOR: Grzegorz Kasdepke
CZYTA: Grzegorz Kasdepke, Basia, Andrzej Mastalerz
CZAS NAGRANIA: 1 godz. 15 min.
ROK WYDANIA: 2011
OPAKOWANIE: Mały digipack dwuskrzydełkowy
ZAWARTOŚĆ: 1CD + książka

 Na pytanie dlaczego pisze dla dzieci odpowiada: Bo jestem cwany. Gdy piszę dla dzieci i dorosłych mam więcej czytelników!
I nie dość, że cwany to jeszcze niezły z niego BAJARZ! Przyznam, że nie znałam tych tekstów. Bardzo spodobały nam się te krótkie historie. O liście który zabłądził, o wietrze który chciał być fryzjerem, o zarozumiałej marchewce.... Podobno bajki same do niego przychodzą a on je tylko wpuszcza do głowy...
Grzegorz Kasdepke przyznaje, że trochę za szybko mówi, dlatego przeczytał tylko część swoich bajek i o pomoc poprosił aktora, Andrzeja Mastalerza, który wybornie dokończył dzieła. A do do wysłuchania całości autor zaprasza wraz ze swoją chrześnicą Basią.

JESIEŃ IDZIE.... NIE MA NA TO RADY... SIĘGNIJCIE PO AUDIOBOOKI W DŁUGIE JESIENNE A POTEM ZIMOWE WIECZORY...


1 komentarz:

  1. Bardzo fajne te audiobooki, na pewno skorzystam z jakiegoś, ponieważ moje dziecko jest bardzo aktywne, lubi poznawać nowe rzeczy, a audiobooka jeszcze okazji słuchać nie miała :). Prawda jest taka, że ja też wolę czytać dziecku, ale czasami poza książeczkami inaczej organizuje jej czas na rozwój kreatywności - np. zabierając do teatru. Nie wiem czy znacie i czy praktykujecie taką formę spędzania wolnego czasu, ale ja ją szczerze polecam. Ostatnio byłam w http://teatrmalegowidza.pl/ na spektaklu "Warzywa są z kosmosu" - córeczka bardzo dobrze się bawiła, a po powrocie do domu miałam mnóstwo pomysłów na zabawę :)

    OdpowiedzUsuń