23 września 2014

Nasza Paczka i niepodległość

Znam pewnego chłopca, dla którego nauka to najcięższa praca… Odrabianie lekcji – straszny wysiłek fizyczny i intelektualny. Wszak tyle jest ciekawszych zajęć! Chłopiec ten, uczy się bardzo dobrze, jednak ile wysiłku trzeba włożyć w to, by zasiadł nad zeszytem i podręcznikiem, wiedzą tylko jego rodzice…
Chłopiec ten jednak z wielką ochotą i bardzo szybko czyta książki, na których nie ma napisu „PODRĘCZNIK DO KLASY…” I to właśnie ten chłopiec, w czasie wakacji (!), przeczytawszy tę książkę /w ciągu zaledwie 40 min./ poszerzył swą wiedzę na temat historii swego kraju. Uczył  się w ogóle o tym nie widząc.
W dodatku, bardzo mu się ta książka podobała!

Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach
autor: Zofia Stanecka
ilustracje: Daniel de Latour
Wydawnictwo Egmont, 2014
Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

„Możliwości świętowania jest tak wiele! Z okazji polskich świat można przeczytać jakąś książkę historyczną, można pójść do muzeum albo na wycieczkę a w jakieś miejsce związane z historią Polski” – mówi Wiktor, jeden z bohaterów tej książki.

Wiktor należy  do PACZKI. Jego dziadek już nie „bo to jednak dorosły, ale zwykle kręci się gdzieś w pobliżu”. Co jest bardzo cenne, jak się okaże po lekturze całej książki.
Czym jest PACZKA? To grupa kilkulatków z jednej klasy – Jacek, Malinowski, Wiktor oraz Jagoda i jej młodsza siostra.Niedzisiejsze to trochę dzieci bo dużo czasu spędzają na świeżym powietrzu. Mają swoją bazę w parku. Tam się spotykają, odpierają ataki nieprzyjaciela, czyli rodzeństwa Maciupków i Milczącego Bruna.  Ale mają też czas na odpoczynek i świętowanie (koniecznie w strojach organizacyjnych!).
Dziadek Wiktora często siedzi na ławce w parku. Jest ich źródłem wiedzy. To właśnie on opowiada im o znaczących datach w historii Polski i często motywuje do działania:

„Nie po to mój ojciec walczył pod Piłsudskim, rozbrajał wroga i wyszarpywał mu każdą piędź ziemi, żeby jego wnuk poddawał się przemocy najeźdźcy! NIE DAJCIE SOBIE WYDRZEĆ NIEPODLEGŁOŚCI! –wali pięścią w stół na wieść o tym, że banda Maciupka napadła na BAZĘ.
Przy każdej nadarzającej się okazji Dziadek Wiktora wyjaśnia, tłumaczy, wspomina… Czym jest NIEPODLEGŁOŚĆ? Po co ludzie STRAJKUJĄ? Dlaczego SYMBOLE są tak ważne? Po co państwom KONSTYTUCJA? To tylko niektóre ciekawe tematy, które w rozmowach z dziadkiem porusza NASZA PACZKA.

Zofia Stanecka znana wielu czytelnikom z serii o Basi (i nie tylko) przy pomocy krótkich historii o grupie przyjaciół, przemyca w tej książce wiele ciekawych informacji. Przybliża dzieciom historię naszego kraju, lekko i bez zadęcia. A co najważniejsze w prosty sposób wyjaśnia dzieciom, dlaczego obchodzimy takie święta:

  • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości
  • 1 maja – Święto Pracy
  • 2 maja – Dzień Flagi RP
  • 3 maja – Święto Konstytucji Trzeciego Maja
  • 4 czerwca – Dzień Wolności i Praw Obywatelskich
  • 15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego

To książka zabawna i mądra. Świetnie zilustrowana. Wiele w niej dat, faktów historycznych i ciekawostek. Autorka połączyła teraźniejszość z przeszłością - wyszła z tego świetna książka edukacyjna. Takie lektury, które w ciekawy i przystępny sposób przekazują wiedzę - są na wagę złota!Dodaję ten egzemplarz do Kanonu Domowych Lektur Obowiązkowych, wciąż mając nadzieję, że są nauczyciele i bibliotekarze, którzy dostrzegą tę pozycję na półce w księgarni...
I jeszcze jedna myśl mnie naszła…. „Jaka szkoda, że Daniel de Latour nie zilustrował darmowego elementarza…”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz