15 września 2014

Kwadrans

Książki Emilii Kiereś mają w sobie niezwykłą aurę... Czyta się je niespiesznie.... Mają klimat lektur z dawnych lat. To nie są książki szybkiej akcji, wielu dialogów. Nie wybuchamy śmiechem podczas lektury. To książki dla młodych (lecz dojrzałych w lekturze) czytelników, którzy cenią sobie ciekawe i magiczne opowieści. To książki dla ich rodziców, którzy nie wyrośli z czytania pięknych i mądrych książek dla dzieci.

Kwadrans
tekst i ilustracje: Emilia Kiereś
Wydawnictwo Akapit Press, 2013

„Czy można uratować życie komuś, kto żyje 100 lat przed nami?” Lektura tej powieści da twierdzącą odpowiedź. Czas jest względny – mówi jeden z jej bohaterów..
Emilia Kiereś zawarła w "Kwadransie" dwie pozornie nie związane ze sobą historie. Jedna z nich dzieje się współcześnie. Druga sto lat temu. Jednak z czasem czytelnik zrozumie, że coś łączy naszych młodych bohaterów. W obu historiach ważny jest CZAS i pewien zegar...

Dziesięcioletni Filip przeprowadza się z rodzicami do nowego mieszkania w starej kamienicy. W swoim pokoju znajduje dziwny przedmiot..
100 lat wcześniej w tym pokoju mieszkała inna rodzina… Mała, chora na serce Ludwika z bratem i mamą. W czasie gdy jej mama i brat pracują, ona spędza całe dnie przy oknie, obserwując codzienne życie mieszkańców - panów w cylindrach, kwiaciarki i konie jadące po brukowanej ulicy... Autorka plastycznie oddaje klimat dawnych lat..
Jeremi, starszy brat Ludwiki, bardzo ją kocha. Zrobiłby wszystko by jego siostra powróciła do zdrowia. Kiedy usłyszy tajemniczą opowieść o Zegarmistrzu Zegarmistrzów, który potrafi panować nad czasem, zapragnie znaleźć zegar swej siostry, by go naprawić, a tym samym wydłużyć  CZAS jej życia.
Filip i Jeremi nie mają prawa się spotkać. Dzieli ich 100 lat. Jednak „Czas jest tylko szczególną forma przestrzeni” jak powiedział kiedyś Herbert George Wells. Filip odegra znaczącą rolę w tej historii...

"Życie też było takim chaosem - mnóstwem wydarzeń, pozornie niezwiązanych - a jednak oddziałujących na siebie na wzajem. Jak kostki domina, przewracające jedna na drugą ...."


To piękna opowieść o braterskiej miłości i poświęceniu... O tym jak nasze życia splatają się ze sobą.. O pragnieniu przechytrzenia CZASU. "Ludzkie życia są ze sobą powiązane" - mówi Zegarmistrz Zegarmistrzów. Dlatego musimy pamiętać, że igranie z czasem może być nieobliczalne w skutkach.... Nie łatwo nad nim zapanować...
Ale warto go znaleźć  by przeczytać /samemu lub wspólnie z dziećmi/ książkę "KWADRANS".Brak komentarzy:

Prześlij komentarz