10 lipca 2014

Strachy na lachy. Jak pokonać...


Jak pokonać wilki?
Jak pokonać pająki?
Jak pokonać dinozaury?
Jak pokonać duchy?

Catherine Leblanc, Roland Garrigue
tłumaczenie: Marta Toruńska
seria: strachy na lachy
Wydawnictwo WILGA, 2014

Wasze dziecko boi się zasnąć bo po ścianach wspinają się pająki? Pod łóżkiem zamieszkał wilk? Zaraz po zgaszeniu światła zaczynają skrzypieć drzwi i to z pewnością jest duch? A może zdaniem Waszego dziecka dinozaury nie wymarły tylko czają się za rogiem? Eeee... Takie strachy, to strachy na lachy! Jednak w poradzeniu sobie z nimi, pomoże Wam ta przezabawna seria książek.

Z dinozaurami trzeba uważać, to fakt. Ale wystarczy trochę sprytu i nie mają szans!

 Ważne by pamiętać, że ich mózg jest wielkości śliwki. To z pewnością doda wszystkim odwagi.Duchy nie tylko straszą. Podobno są również odpowiedzialne za przesuwanie wskazówek zegara i zabieranie różnych przedmiotów, w tym zeszytów z pracami domowymi! Jednak na duchy podobno najlepsze są pajęcze sieci, dlatego warto przygotować takie pułapki w całym domu. /O! Odkładam zatem porządki domowe na jakiś czas!/


Nie lubią też wody, więc jeśli przylecą do łazienki można je ochlapać.


Można je też potraktować suszarką. Nie będą zachwycone.


Z wilkami to już inna historia. Zawsze przychodzą wieczorem i świecą tymi swoimi oczami... ech.. Ale, gdy nauczycie się je przeganiać, z nimi też wygracie! Udawanie nietoperzy, głośne krzyki lub dmuchanie w ich sierść powinno pomóc.

Można też je oślepić zapalając wszystkie światła, albo zrobić z nich bożonarodzeniową choinkę..


Pająki... Można przeganiać je ścierką, kapciem, kiełbasą... Ale można też wyłączyć ogrzewanie w mieszkaniu, wtedy na pewno w czasie zimy nie zamieszkają u nas i pójdą do sąsiada.


To tylko kilka porad. Więcej /absurdalnych/ pomysłów i metod na pokonanie dziecięcych strachów znajdziecie w książkach francuskiego duetu - Catherine Leblanc i Rolanda Garrigue. Wychodzą oni z założenia, że dziecięce strachy można oswoić. Prezentują słabe strony "przeciwnika", ośmieszają go ale przypominają również o tym, że często ta druga strona boi się jeszcze bardziej. Może zamiast przeganiać lepiej zaakceptować? Polubić? Przyzwyczaić się do ich towarzystwa? Bo jak się okazuje się - pająki i duchy też odgrywają dużą rolę w naszym życiu.

Przyznam, że książki podbiły nasze serca! Są dowcipne, świetnie zilustrowane i bardzo ładnie wydane. Fajnie czyta się je przed snem. Z pewnością przegonią strachy.
Młodszy nie boi się duchów, wilków, pająków i dinozaurów. Marzy jednak by ktoś napisał książkę pt. "Jak pokonać krwiożerczy klozet?" :-)

1 komentarz:

  1. "Jak pokonać krwiożerczy klozet" - bardzo intrygujący tytuł! Aż sama jestem ciekawa! Może zamiast czekać, aż ktoś wpadnie na genialny pomysł napisania takiej książki, sami ją stworzycie? Powiedz Młodszemu, że trzymam kciuki za ten projekt!

    OdpowiedzUsuń