28 lipca 2014

Pan Brumm obchodzi urodziny

Znacie już najnowszą przygodę nierozgarniętego niedźwiedzia?
Choć właściwie... Czy stwierdzenie "nierozgarnięty" nie jest zbyt krzywdzące? Zwłaszcza w przypadku tej oto historii... Mam wrażenie, że z każdą kolejną opowieścią oprócz coraz to bardziej rozbudowanej fabuły, nasz miś zaskakuje nas swoją pomysłowością i życiową mądrością :-)

Pan Brumm obchodzi urodziny
tekst i ilustracje: Daniel Napp
przełożyła: Elżbieta  Zarych
Wydawnictwo Bona, 2014To miał być leniwy, spokojny dzień.. Tak przynajmniej planował Pan Brumm. Jednak kiedy oderwał kartkę z kalendarza okazało się, że tego dnia są jego urodziny! W dodatku obiecał przyjaciołom przyjęcie urodzinowe. Jak można się domyślić, Pan Brumm zupełnie o tym zapomniał! Kompletnie nie był przygotowany na wizytę gości..

Jednak nasz ulubiony niedźwiedź to mistrz improwizacji! Z każdej sytuacji wychodzi cało. Teraz również staje na wysokości zadania i zaprasza całe towarzystwo do sadu, gdzie organizuje nietypowe przyjęcie urodzinowe. W programie: wyścigi z jajkiem bez jajek, skakanie w workach bez worków oraz przeciąganie lini bez liny! :-)Cóż, kiedy goście nie do końca są zadowoleni. Pozostaje jeszcze zabawa, która podobno ratuje każdą imprezkę (zapamiętajcie!) - ciuciubabka! Teraz dopiero będzie się działo! Bez wchodzenia w szczegóły powiem Wam, że ostatecznie impreza zakończy się u zrzędliwego Ryjka, w jego gospodarstwie. I jak to zwykle bywa - okaże się, że nie przygotowana impreza będzie wyjątkowo udana oraz, że przy pracy również można się dobrze bawić.ha! Podobno lektury kształcą.. Dziś uświadomiłam sobie jaka jestem nierozgarnięta... Młodszy świętował urodziny w kwietniu, ja w maju, Starszy w lipcu... A ja przez ten czas nie wpadłam na to by wykorzystać pomysł zawarty w tej książce... Czytałam ją przecież jakiś czas temu...
Dziś przez pół dnia zrywałam tapety ze ścian w przedpokoju... A przecież mogłoby to być jednym z punktów urodzinowego przyjęcia. Np. Zdrapywanie na czas. Albo: Komu uda się zdjąć najładniejszy/ najdłuższy kawałek tapety... ech..

I kto tu jest nierozgarnięty?To już kolejna przygoda Pana Brumma, który w tym roku kończy 12 lat. Jak przeczytałam na stronie autora, pierwsza opowieść powstała na potrzeby pracy dyplomowej w 2002 r. I tak oto Daniel Napp, niemiecki autor, napisał i zilustrował do tej pory dziesięć książek o niedźwiedziu, który co prawda miewa jakieś kłopoty, ale z każdych wychodzi cało.
Na podstawie książek powstał nawet serial animowany. Zachęcam do zajrzenia na stronę autora - klik. Zobaczcie też jak Pan Brumm gra z Kaszalotem w ping pinga  - klik.

W Polsce do tej pory ukazało się siedem książek z misiem w roli głównej. Co ciekawe, tę najnowszą Wydawnictwo Bona wydało prawie równolegle z wydaniem niemieckim - wiosną 2014 r.

Co sprawia, że Pan Brumm jest tak lubiany przez dzieci i dorosłych? Z pewnością świetne ilustracje, pełne zabawnych szczegółów i humor zawarty w tych opowieściach.
A nam dorosłym, może podoba się jeszcze to, że on również nie ogarnia rzeczywistości. I to znacznie częściej niż my, prawda? ;-) - 

Na stronie autora znaleźliśmy kolejne świetne książki Daniela Nappa, które czekają na polski przekład. Nam wpadła w oko książka "Supadupa-Schwein" - historia o super świni, która pomaga zwierzętom na farmie. Rewelacyjnie prezentuje się również wydanie obrazkowe książki o Małym Wodniku autorstwa Otfrieda Preußlera i Regine Stigloher. I jeszcze "Achtung, hier kommt Lotta!". 
Czekamy, czekamy na polskie tłumaczenia kolejnych książek Daniela Napp'a!11 komentarzy:

 1. Mam nadzieję, że dziś dotrze paczka z Arosa :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czyżby zmieścił się w niej Pan Brumm? Ja póki co z Arosa w najbliższym czasie zamówię chyba podręczniki do szkoły dla chłopaków...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zmieścił. Dorzucony w ostatniej chwili do książek - prezentów dla cioci. Para poszła w inne miejsce. W Dedalusie wykupiłem całego Dahla w cenie od 3 do 7 złotych i dorzuciłem jako wisienkę Wechterowicza z ilustracjami Boguckiej, po której to książce wiele sobie obiecuję. No, musiałem się pochwalić :D

   Usuń
 3. Dedalus? Nie znałam! Nie wiem czy Ci dziękować... Jakie ceny! Ratunku! Ja nie mogę teraz kupować książek! Obiecałam sobie! Wechterowicz, Dahl...Trzymajcie mnie, albo zablokujcie mi konto... ratunku!! a kysz!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyszło raptem 32 zeta z przesyłką za 6 książek (jednego Dahla miałem), więc w cenie jednej wysoce artystycznej :P Więcej takich okazji poproszę! Albo nie, masz rację, odwołuję to :)

   Usuń
 4. Na szczęście mam parę książek Dahla. A "Jakubek i brzoskwinia olbrzymka" to nawet lepsze, stare wydanie z il. Elżbiety Murawskiej upolowane na allegro. (pochwale się wkrótce na blogu). Ale kilka książek wpadło mi w oko... jednak w związku z tym, że w ten weekend zaczynam urlop na dobre, na jakiś czas zapominam o Dedalusie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A do mnie, w trakcie naszej rozmowy, dotarł Pan Brumm :D

   Usuń
  2. Pozdrowienia dla Pana Brumma! :-) Jestem bardzo ciekawa Wechterowicza i Boguckiej. Daj znać czy warto. Bo ostatnio jestem skłonna uznać, że Wechterowicz i Dziubak to jedyna słuszna kombinacja :-)

   Usuń
  3. Niestety, jak może zauważyłaś, mam kryzys blogowy :) Ale zobaczę co da się zrobić. Wechterowicz z innymi ilustratorami też się sprawdza. Stwierdzam na podstawie "Wilka, Psa i Owiec" :D

   Usuń
  4. W sumie racja... ten upał spowodował me zaćmienie umysłowe.. Wszak "Wilk, Pies.." jest super! I ta o kotach i ta... No, tylko Emma jakoś mnie nie zachwyciła... Ale o tym wkrótce..

   Usuń
 5. Luuubimy Brumma! Dzięki za informację o nowym :)

  OdpowiedzUsuń