3 maja 2014

Łazienkowe pytania


Kiedy byłam mała uwielbiałam przeglądać encyklopedie. Każda fotografia była w nich na wagę złota. Większość była czarno-biała, ale w moich wspomnieniach, po latach nabrały kolorów. Taka np. „Encyklopedia Zwierząt”, którą przeglądałam setki razy z bratem... Nie tak dawno będąc w rodzinnym domu wzięłam ją do ręki i ze zdziwieniem dostrzegłam jaką ma ubogą szatę graficzną...
To właśnie z encyklopedii dla dorosłych, dzieciaki z mojego pokolenia czerpały wiedzę o świecie. Mało było wtedy książek edukacyjnych dla dzieci, nie mówiąc już o tym, że nie znaliśmy Internetu.
Moi synowie wychowują się w czasach, w których ukazują się książki edukacyjne dla dzieci o wszystkim.... O zwierzętach, kosmosie, rycerzach, kupie, robalach...
Znana ilustratorka Krystyna Lipka - Sztarbałło postanowiła opracować temat łazienki. Trzeba przyznać, że to udany debiut.

Łazienkowe pytania
tekst i ilustracje: Krystyna Lipka-Sztarbałło
Wydawnictwo EZOP, 2014

"Łazienkowe pytania" to pierwsza autorska książka Krystyny Lipki - Sztarbałły, która do tej pory ilustrowała wyłącznie teksty innych autorów.
To książka edukacyjna na prozaiczny temat” – mówiła w trakcie spotkania z czytelnikami w Szczecinie, autorka.
Chodziła mi po głowie ta książka, miałam nadzieję, że ktoś ją napisze. Ma przekazać, że zachowanie higieny to przywilej a temat higieny jest godny poważnego traktowania. Na pewno nie jest to książka o historii higieny”.
A że nikt nie napisał takiej książki, autorka przystąpiła do pracy. Inspiracją była również jej wnuczka, która miała problem z myciem głowy. Cała rodzina była zaangażowana w wymyślanie sposobów, które skłonią dziewczynkę do zachowania spokoju (ciszy) w trakcie tej czynności.

Każda z rozkładówek porusza inny temat. 16 pytań i 16 ciekawych informacji. M.in. co robimy w łazience? Dlaczego niektórzy na sedes mówią "tron"? Jak często należy myć ręce, zęby, twarz, włosy?  Po co właściwie się kąpiemy? Jak kąpano się dawniej? A także o tym, że w dawnych czasach nocnik był luksusem.

To książka edukacyjna, która uczy i bawi. Ilustracje są tu różnego typu, w różnej konwencji – to świadomy wybór ilustratorki. Kolaż łączy się z fotografią, są szkice, ilustracje bajkowe, komputerowe i piktogramy. To taka plastyczna zabawa z czytelnikiem.
Jak na prawdziwą książkę obrazkową przystało - to pozycja dla starszych i młodszych dzieci. Nieczytające dziecko ma możliwość odczytania i zapamiętania wielu przekazów samodzielnie. Takie są właśnie książki obrazkowe. Mają rozwijać kompetencje językowe, zmysł badawczy i zdolność analizy.Autorka przypomina czytelnikom, jak ważne jest oszczędzanie wody, pisze o rzymskich termach i Łazienkach Królewskich.Wśród ciekawostek możemy przeczytać czym była kąpiel dla starożytnych Greków i Rzymian. Na fotografiach zobaczymy m.in słynny pomnik - fontannę w Brukseli - Manneken Pis, oraz dom w kształcie toalety, który powstał w Korei Południowej.
„Książka edukacyjna jest REKWIZYTEM w rozmowie między dorosłym a dzieckiem” – podkreślała na spotkaniu autorka.
"Łazienkowe pytania" z pewnością dają pretekst do wielu rozmów z dziećmi. Przydadzą się w domu, przedszkolu i szkole. Wystarczy tylko dobrze się przygotować, bo...
Czytanie książki to WAGARY. Czytanie/oglądanie książki obrazkowej to PRACA” – uprzedza Krystyna Lipka - Sztarbałło.

Na początku książki płynie butelka z kopertą. Co w niej jest? Może mnóstwo pytań, na które będzie próbowała odpowiedzieć autorka ? Lecz na końcu książki, butelka z kopertą płynie dalej.. Czyżby pojawiły się nowe pytania? A może to pytania do nowej książki autorki?
Czekamy na odpowiedź! :-)


1 komentarz:

  1. Nie wiem, wg mnie wspaniała. Poza tym lubię wydawnictwo Ezop :)

    OdpowiedzUsuń