29 sierpnia 2013

Przewodnik (nie tylko) dla dzieci. Szczecin

Wybieracie się do Szczecina? A może tu mieszkacie? Polecam świetny przewodnik o moim mieście.

Wbrew temu co widzimy w tytule tej książki, nowy przewodnik po Szczecinie spodoba się nie tylko dzieciom. Co ma wspólnego Titanic ze szczecińską stocznią? Jakie miejsca lubił odwiedzać Konstanty Ildefons Gałczyński, gdy mieszkał jakiś czas w Szczecinie? Z czego zrobiona jest mozaika na kinie Kosmos? Czy to prawda, że nasze miasto odwiedził kiedyś H.CH. Andersen? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w środku.


Przewodnik dla dzieci. Szczecin
Anna Czerwińska – Rydel
il. Katarzyna Bogucka
Wydawnictwo artmosphere, 2013Książka autorstwa Anny Czerwińskiej – Rydel pokazuje Szczecin ten znany ale też pomaga odkryć miasto na nowo. To ciekawa i niebanalna propozycja dla turystów a także dla mieszkańców. Zaciekawia i zachęca do poznawania Szczecina.

Kuba mieszka w Szczecinie i świetnie zna swoje miasto. Kiedy przyjeżdża do niego koleżanka z Oslo postanawia pokazać jej wszystkie najważniejsze miejsca w naszym mieście. Ma na to tylko dziesięć dni… Tak zaczyna się opowieść o Szczecinie.

Konstrukcja książki nie ma formy typowego przewodnika z suchymi informacjami na temat poszczególnych miejsc. Pomysł na samą książkę i 8 tras opracowała Beata Kuracińska (fundacja artmosphere), fabułę stworzyła Anna Czerwińska-Rydel (mieszkanka Gdańska!), autorka wielu popularnych książek dla dzieci i młodzieży, m.in. o znanych postaciach Chopinie, Skłodowskiej-Curie, Korczaku czy ostatnio o Józefie Ignacym Kraszewskim. O ilustracje zadbała Katarzyna Bogucka, rozpoznawalna i ceniona już ilustratorka młodego pokolenia, która podobnie jak autorka tekstu w Szczecinie nie mieszka. Okazuje się jednak, że aby stworzyć dobry przewodnik o naszym mieście wcale nie trzeba tu się urodzić lub być jego mieszkańcem.

Osiem tras a wśród nich miejsca, które są wizytówkami Szczecina – m.in.Wały Chrobrego, Zamek Książąt Pomorskich, Baszta Siedmiu Płaszczy, miejsca związane ze sztuką i kulturą ( Filharmonia, Trafostacja Sztuki, Muzeum Techniki i Komunikacji) oraz te gdzie, gdzie Szczecinianie wypoczywają, spędzają swój wolny czas. Nie zabrakło więc Parku Kasprowicza, Różanki, kąpieliska Arkonka (które obecnie jest jeszcze w przebudowie), Doliny Siedmiu Młynów, Jeziora Głębokie czy Teatru Pleciuga, który znają wszystkie szczecińskie dzieci.

Z naszym miastem związanych jest wielu sławnych ludzi, dlatego oprócz opisów interesujących miejsc, które warto odwiedzić, jest tu wiele ciekawostek i not o znanych postaciach, które żyły w naszym mieście m.in. o Hermanie Hakenie, Janie z Kolna, Janie Wyszaku, Carycy Rosji Katarzynie II czy Konstantym Ildefonsie Gałczyńskim. Nie każdy z pewnością wie, że w Szczecinie gościł kiedyś Hans Christian Andersen, lub to, że na początku XX wieku auta ze Szczecina, nie tylko osobowe ale także ciężarowe podbijały całą Europę.

W książce znalazły się także miejsca charakterystyczne dla Szczecina. Przeczytamy o kultowych pasztecikach, najstarszym w świecie kinie, szachistach grających przy Placu Grunwaldzkim a nawet o Cafe Rower, który przemierza parkowe aleje. Bystre oko dostrzeże na ilustracjach znanego szczecińskiego przewodnika a może nawet autorkę ilustracji, która uwieczniła tutaj również modne kilkanaście lat temu buty Buffalo (tzw. Żelazka), z których słynne były młode szczecinianki.

Tych, którzy są biegli w najnowszej technologii z pewnością zainteresuje fakt, że książka posiada funkcję przewodnika po mieście, wykorzystującą Augmented Reality. Wystarczy tyko pobrać bezpłatną aplikację na swojego smartfona/tablet i zeskanować kod, który znajduje się na okładce.

Książka wydana przez szczecińską Fundację Artmosphere to niebanalny przewodnik dla turystów odwiedzających nasze miasto ale również dla wszystkich, którzy w nim mieszkają. Otworzy nam oczy na Szczecin – miasto zieleni, fontann, pomp… Miasto, którego gwiaździste place wciąż zaprzątają umysły naukowców… „Miasto artystów? „ Jak mówi o nim Ingrid z Oslo.
Dziesięć dni to za mało aby poznać Szczecin. My mieszkańcy jesteśmy w lepszej sytuacji. Zatem odkrywajmy tajemnice Szczecina wraz z dziećmi!

więcej informacji o przewodniku – tutaj
 2 komentarze:

 1. Ach, gdyby tak obie panie napisały i zilustrowały takie książki o każdym większym mieście w Polsce!
  Ach, gdyby dostawało je każde dziecko uczęszczające do szkoły, nauczyciele wykorzystywali je w swojej pracy na lekcjach, a zawstydzeni rodzice podczytywali je ukradkiem wieczorami!
  Byłoby pięknie, ale póki co zrealizuję to, co mogę: czym prędzej nabędę i zacznę podczytywać!:P
  Dla mnie bomba!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pierwsze "Ach" - kto wie? może kiedyś tak się stanie?
   Drugie "Ach" - może być problem ;-)
   W każdym razie warto nabyć i podczytywać wieczorami by potem w czasie spacerów prezentować swą wiedzę o mieście małolatom!

   Usuń