18 lipca 2013

Ostatnia przygoda detektywa Noska (czyżby?)

Chcesz zachęcić dziecko do czytania? Podsuń mu książkę detektywistyczną! Zna już przygody małych szwedzkich detektywów - Lassego i Mai? Poznał już lorda Hubera i jego jamnika Pana Jaromira? Tak? To świetnie! A czy zna Ambrożego Noska i jego gadającego psa Kubę? Nie??!
Wstyd! W takim razie nie pozostaje Wam nic innego jak tylko nadrobić zaległości w lekturze!
Przygody detektywa Ambrożego Noska, polecałam już dwa lata temu na blogu (tutaj) i nawet mi się nie marzyło, że książka zostanie wznowiona przez Wydawnictwo Dwie Siostry w serii Mistrzowie Ilustracji.
A tak się stało w tym roku! W dodatku nowe wydanie zdobią ilustracje Jerzego Flisaka.
Ostatnia przygoda detektywa Noska
tekst: Marian Orłoń
ilustracje: Jerzy Flisak
seria: Mistrzowie Ilustracji
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2013Akcja książki (po raz pierwszy wydanej w 1968 r.) toczy się  w Miasteczku, gdzie przy ulicy Odlatujących Ptaków mieszkają dwaj przyjaciele - emerytowany detektyw Ambroży Nosek i jego pies Kuba. Kuba sztuki mówienia nauczył się od swego pana, który "zwyczajem ludzi samotnych lubił rozmawiać z samym sobą". Pewnego dnia, gdy Ambroży spytał psa jak się czuje, pies nieoczekiwanie odpowiedział: "Dziękuję! Czuję się wyśmienicie, tylko pchły mnie gryzą". 
 :-)
W Miasteczku, po ulicach jeżdżą dorożki, na targu przekupki zachwalają swój towar, gęgają gęsi i rżą konie, sprzedawcy wciskają płyn do czyszczenia wszystkiego (nawet plam na honorze) o nazwie BŁYSK, i grzebienie firmy FIGIELEK I SPÓŁKA, a mieszkańcy noszą sympatyczne nazwiska - kioskarz Pętelka, zegarmistrz Bratek, aptekarz Motylek , sąsiadka Noska zwie się Sucharkowa....
I w tym to właśnie Miasteczku pewnego dnia pojawia się tajemnicy Brodacz, który przejawia duże zainteresowanie naszymi głównymi bohaterami, z naciskiem na tego czworonożnego. To jeszcze nic. W tym samym mniej więcej czasie do zakładu zegarmistrza Bratka ktoś się włamał i skradł pozytywkę aptekarza Motylka. Pozytywka kryje w sobie pewną rodzinną tajemnicę.
Przed detektywem Noskiem i jego psem ważne zadanie! Muszą rozwikłać aż dwie zagadki! Kim jest Czarna Broda (tak nazwali brodacza) i znaleźć złodzieja pozytywki.
Ach... czytanie tej książki to dla mnie powrót do dzieciństwa! To podróż sentymentalna! :-) Ale przyznam, że Starszy przeczytał ją również z wielkim zaangażowaniem. Chociaż u niego emocje były innego rodzaju :-)
Intryga w tej historii nie jest zbyt skomplikowana, ale fabuła wciąga, trzyma w napięciu  i nie pozwala odłożyć książki dopóki wraz z Ambrożym i Kubą nie dobrniemy do finału śledztwa.
A jaki to będzie finał? hmmm Powiem Wam tylko, że "dzieją się na świecie rzeczy, o których się psom nie śniło"! :-)Nowe wydanie przygód detektywa Noska nosi inny tytuł niż książka z mojego dzieciństwa. A to dlatego, że moje wydanie z 1984 r. zawiera dwie części - "Ostatnia przygoda detektywa Noska" (która jak się potem okazało wcale ostatnią nie była) oraz "Detektyw Nosek i porywacze"
Miła wiadomość to taka, że już w sierpniu ukaże się właśnie ten drugi tytuł. To będzie już dwudziesty, jubileuszowy tom w serii Mistrzowie Ilustracji!Detektyw Nosek i porywacze” – to kolejna książka o przygodach nieustraszonego detektywa z Miasteczka, zilustrowana mistrzowsko przez Jerzego Flisaka. Tym razem sprawa jest poważna: najlepszy przyjaciel Noska, mówiący pies Kuba, pada ofiarą porywaczy! - piszą wydawcy.
Czekamy z niecierpliwością!

4 komentarze:

 1. Koniecznie musze nabyć, bo zagadka i pies to dla moich dziewczyn bardzo dobre połączenie :) Ściskamy ♥

  OdpowiedzUsuń
 2. Koniecznie przeczytaj książki Ewy Nowak: Pajączek na rowerze, skorpion i koń dziąsło.
  Tytuły są tajemnicze, ale moja córka rozkleiła się nad pajączkiem na rowerze, a zresztą sama sprawdź!

  OdpowiedzUsuń
 3. "Przekopałam" prawie cały blog, poczytałam o ksiazkach dla małych i większych, własną listę stworzyłam i kolejna kolejka książeczek do kupienia będzie czekać, aż Najmłodsza urośnie.A Pani Synowi wydaje mi sie, że podobałyby sie przygody Sobka, "Korniszonek" i piætka z Zakątka, ale po co ja to pisze pewnie zna Pani te książki. Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Starszy czytał "Piątkę z Zakątka" i bardzo mu się podobała. A te pozostałe znamy tylko ze słyszenia. Wpiszemy na listę :-) Dziękuję i pozdrawiam!

   Usuń