4 maja 2013

Alicja w Krainie Czarów wg Ingpena

"Alicja w Krainie Czarów" to prawdopodobnie najbardziej znana książka dla dzieci, przetłumaczona na ponad 50 języków i zilustrowana przez ponad 200 artystów.
W Polsce ukazała się wielu tłumaczeniach. W naszym domu mamy już cztery egzemplarze "Alicji w Krainie Czarów".
Młodszy od prawie dwóch lat uwielbia interaktywne wydanie WILGI z ilustracjami  Zdenka Basica a i Starszy nie pogardzi, i chętnie wysłucha skróconej opowieści przeznaczonej dla nieco młodszych czytelników. Mamy również "Alicję" z czarno -białymi rycinami Johna Tenniela, bo to przecież on pierwszy zilustrował pierwsze wydanie tej książki.
Obok na półce stoi "Alicja" z ilustracjami Tove Janson. Każda z tych książek jest inna i każda wyjątkowa. Mam tu na myśli zarówno tłumaczenia jak i ilustracje.

Od 1907 roku "Alicja w Krainie Czarów" przestała być chroniona prawami autorskimi. Pozwoliło to na interpretowanie jej innym ilustratorom. Wielu z nich złożyło swoimi rysunkami hołd oryginalnej wizji Carolla i Tenniela. Zrobił to również Robert Ingpen (ur. 1936r.) uznany na świecie, wielokrotnie nagradzany australijski grafik, ilustrator i autor. "Alicja" wg R. Ingpena zachwyca...

Alicja w Krainie Czarów
Lewis Carroll
il. Robert Ingpen
Tłumaczenie: Krzysztof Dworak
Wydawnictwo Buchmann, 2013Baśniowe ilustracje, chwilami bardzo realistyczne, w niektórych miejscach szkice. Spójrzcie tylko na Krainę Czarów wg Roberta Ingpena - Alicja z burzą rudych włosów na głowie, Kapelusznik z wielgachnym nosem jak i kapeluszem, no i oczywiście Biały Królik, który wciąż jest spóźniony. Prawda, że magicznie i zachwycająco?I chociaż w tłumaczeniu Krzysztofa Dworaka Billy Jaszczurka, to Jasiek Jaszczurka a wiersze w przekładzie Agnieszki Tyszki brzmią nieco inaczej niż te, do których się przyzwyczailiśmy, to niewątpliwie to wydanie mogę polecić wszystkim, którzy cenią sobie książki w pięknej oprawie.
Ta wydana została w sposób bardzo staranny, w twardej okładce, z wszytą zakładką. Idealnie nadaje się na prezent i zaprasza do magicznej krainy, gdzie wszystko może się zdarzyć.

2 komentarze: