20 grudnia 2012

Bajki Pana Bałagana

Za nami kolejna przygoda w świecie bajek, w których tym razem zapanował...bałagan, a dokładnie Król Bałagan Harmiderus Pierwszy i nie Ostatni!

Bajki Pana Bałagana
Jerzy Niemczuk
czyta: Jacek Kiss
czas: 466 min.

Bohaterem tej histroii jest 6- letni Wojtek. Jak na chłopca w tym wieku przystało, uwielbia bałagan, co rzecz jasna nie podoba się jego mamie.

- „No i co, że panuje tu bałagan?! To niech panuje!” – zawołał kiedyś, gdy mama kazała mu posprzątać pokój.

Wypowiedziane ze złością słowa sprowadziły do niego pewnego osobnika „wielkości mnie więcej dziesięciu krasnoludków”, niedbale ubranego, wyglądającego i śmiesznie i strasznie. Ten KTOŚ to nikt inny tylko Król Bałagan Harmiderus Pierwszy i Nieostatni!

Bałagan bardzo nie lubił tych, co lubią sprzątać, dlatego postanowił wynagrodzić Wojtka za utrwalanie nieładu i utrzymywanie jego panowania. Zaproponował wspaniałomyślnie, że może chłopcu nadać tytuł księcia z bajki!Wojtkowi bardzo się to spodobało.

Przy pomocy poduszki elektrycznej (znalezionej przez Pana Bałagana na śmietniku!) wyruszyli do pierwszej bajki - o królewnie Śmieszce, która zawsze była smutna. Chłopiec miał pomóc zdjąć czar z księżniczki, co okazuje się zadaniem niełatwym.

To tylko jedna z przygód Wojtka, w którego życiu pojawił się Pan Bałagan. Od tej pory Król Bałaganu wciąga małego bohatera w coraz to inne, zwariowane historie. Chłopiec zawita do bajki o „robaku i rybce”, ocali Smoka Smaka i smoka Smoga, pomoże brzydkiemu kociątku znaleźć mamę i odwiedzi bajkę „Nieprzemakalny kapturek”.

Książka „Bajki Pana Bałagana” Jerzego Niemczuka, ukazała się w 1989 r. Warto ja przypomnieć młodym czytelnikom. Doczekała się nawet ekranizacji - serialu animowanego, który ukazał się w latach 1993-1994. Ciekawe czy ktoś z Was go oglądał?

Przezabawne, dowcipne i mocno zwariowane opowiadania, w których „wszystko stoi na głowie” świetnie nadają się do słuchania w długie zimowe wieczory. Zdecydowanie skierowane są dla nieco starszego odbiorcy – uczniów szkoły podstawowej, choć można przetestować je na nieco młodszym odbiorcy. Polecam audiobook w zabawnej interpretacji Jacka Kissa. 

Ciekawe czy po wysłuchaniu tych historii dzieci będą już sprzątały swój pokój, czy też wręcz odwrotnie - zamarzą im się podróże z Panem Bałaganem? :-)

Za udostępnienie audiooboka dziękuję serwisowi Audeo.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz