24 listopada 2012

Wampirek - nie tylko czytaniem człowiek żyje :-)

Czy Wasze dzieci lubią historie o wampirach? Mój Starszy do tej pory poznał jedną rodzinę wampirów. Tę z książek o Kaziu, o którym pisałam tutaj. 
Kiedy zapytałam go jakiego audiobooka chętnie by posłuchał wieczorami, poprosił o ... "Wampirka". 
- Tę książkę czytała nam kiedyś pani w świetlicy. Jest bardzo fajna - zapewniał.

Wampirek
Autor: Angela Sommer
Lektor: Irena Szymczykiewicz
Wydawca: Biblioteka Akustyczna
Czas (min): 217

I tak pewnego wieczoru zasiedliśmy  wygodnie na kanapie, i skubiąc słonecznik zaczęliśmy słuchać przygód pewnego dziewięcioletniego Antosia i jego nowego przyjaciela Rydygiera. Rydygier jak można się domyślić to właśnie wampir, który pewnego dnia pojawia się nagle w pokoju chłopca. Rydygier w przeciwieństwie do wampirów z książek o Kaziu, wyglądał naprawdę strasznie. Blada twarz, bardzo czerwone usta, długie ostre zęby, peleryna i zapach stęchlizny jaki wydzielał, tylko upewniły Antosia z kim ma do czynienia. Rydygier jest dość młodym wampirem. Ma tylko 150 lat. Tak jak cała jego rodzina żywi się krwią ludzką i mieszka na cmentarzu, w starym grobowcu.....

Bardziej niż krew interesują go jednak książki chłopca, które chętnie od niego wypożycza. Bo oczywiście zaprzyjaźniają się, a jakże! Rydygier tak jak i Antoś jest bardzo samotny i szukał przyjaciela. Wampirek dzięki swej pelerynie może latać, i dlatego odwiedzając chłopca wchodzi zawsze przez okno. 
Kiedy Antoś otrzyma taką samą pelerynę od przyjaciela, może odwiedzać go w jego domu na.... cmentarzu.
Poznaje tam jego rodzinę - m.in. straszną ciotkę, przed którą trzeba się ukrywać (bo nie odpuści ona żadnemu człowiekowi) oraz brata Rydygiera i siostrę Anię. Ania nawet zakocha się w Antosiu.

Kiedy Antoś przedstawia rodzicom Rydygiera i Anię a oni na powitanie wręczą mamie bukiet z cmentarnego żywopłotu, trudno się nie uśmiechnąć. Cała ta książka pełna jest takiego właśnie czarnego humoru.

- Rydygier, a dlaczego ty nie w trumnie? ( czyt. w łóżku)

Starszy przesłuchał nagranie w ciągu dwóch wieczorów - bardzo mu się podobały te cmentarne klimaty. 
Wiadomo, jest tu humor, dreszczyk emocji, a przede wszystkim opis wyjątkowej przyjaźni. Nie jeden chłopiec chciałby przeżyć takie przygody.

Lektorem w tym nagraniu jest Irena Szymczykiewicz i uważam, że dość słabo wypadają w jej wykonaniu kwestie Rydygiera. Jakoś inaczej wyobrażamy sobie ze Starszym głos wampirka. Ale poza tym nagrania słucha się bardzo przyjemnie.
Podobno Rydygier i Antoś święcą tryumfy w niemieckich pokojach dziecinnych, a seria książek z ich przygodami liczy już 20 części i jest bardzo popularna w wielu krajach. Pierwsza książka o wampirku ukazała się w 1979 r.


Audiobook został nam udostępniony przez Audeo.pl
To bardzo ciekawa strona, gdzie można słuchać i pobierać audiobooki online. Ich oferta obejmuje zarówno audiobooki dla dzieci oraz dla dorosłych. Polecam!


2 komentarze:

  1. Ach, te dzieciaki! Uwielbiają się bać i nie straszne im żadne wampiry :-) Tylko my rodzice się ich boimy. Nie znam tej serii książek.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mamy opowieść o Rydygierze "Wampirek się opala" - zabawna i w fajny sposób pokazująca różne lęki książeczka - z czystym sumieniem można polecać pod choinkę :)

    OdpowiedzUsuń