17 października 2012

Zlatanka i jej ukochany wujek

Zlatanka i ukochany wujek
tekst i ilustracje: Pija Lindenbaum
Wydawnictwo ZAKAMARKI, 2012


Świetna książka o zazdrości. O takiej dziecięcej zazdrości o ukochaną osobę, którą do tej pory miało się tylko dla siebie a tu nagle pojawia się KTOŚ, kto też chce spędzać z nią czas. Co wtedy? Wtedy pojawia się taka złość, że aż się chce wysypać temu komuś cukier na buty, a co! (patrz okładka)

Zlatanka (a tak naprawdę Ella) ma ukochanego wujka z którym uwielbia spędzać wolny czas. Chodzą na basen, do kina, bawią się w śmierć, albo po prostu gapią się na ludzi w kawiarni.


Kiedy pewnego dnia w domu wujka pojawia się KTOŚ, komu wujek zaczyna poświęcać coraz więcej czasu dziewczynka zaczyna się złościć. Ten KTOŚ chodzi z nimi wszędzie, co bardzo denerwuje Zlatankę. Do tego stopnia, że w kawiarni posypuje mu buty cukrem, w toalecie wrzuca papier toaletowy do wody i jest wobec niego bardzo niegrzeczna.



Nie zapominajmy, że to książka napisana przez szwedzką autorkę, więc tym „KTOSIEM” nie będzie nowa dziewczyna wujka, o nie :-) To byłoby przecież zbyt banalne. Ten „KTOŚ” to mężczyzna - przyjaciel wujka, który gra dobrze w piłkę i tym właśnie zaskarbi sobie sympatię dziewczynki.

Prawda, że ciekawie? Takie są właśnie szwedzkie książki dla dzieci. Niebanalne...
Jednak uprzedzam - głównym tematem książki jest właśnie zazdrość, a nie rodzaj relacji pomiędzy wujkiem, a jego nowym znajomym. Rodzaju tej relacji, my dorośli możemy się domyślać, ale zaręczam, że dzieci nawet nie wpadną na to, by o to zapytać, i nic ich nie zdziwi. Jeśli u was będzie inaczej, proszę o informację w komentarzach.
Przyznam, że przeczytałam parę wpisów o tej książce na pewnym forum i dowiedziałam się, że niektóre matki  są zszokowane wujkiem i jego przyjacielem w książce dla dzieci! Są zbulwersowane, że w zapowiedzi książki nic nie ma o tym, że to książka - tu cytat - "o związku homoseksualnym!".Gratuluję wyobraźni!

Dla mnie ta książka to przede wszystkim wspaniale opowiedziana i mistrzowsko zilustrowana historia o dziecięcej złości i zazdrości. Autorka w bardzo prosty sposób przedstawia czytelnikom emocje małej dziewczynki. Dziewczynki, której świat się wali, a zazdrość o ukochanego wujka sprawia, że chce spędzić resztę swego życia w łóżku umierając z nudów.
Autorka tej książki jest świetną obserwatorką dzieci i bardzo dobrze potrafi przelać na papier ich sposób myślenia i działania. Jej książki to obraz dziecięcego świata, z jego problemami, marzeniami i wieloma emocjami.
Polecam szczerze inne książki Piji Lindenbaum – szczególnie serię o Nusi, wydaną przez to samo wydawnictwo.

1 komentarz:

  1. Kolejna znakomita książka mojego ulubionego Wydawnictwa.

    OdpowiedzUsuń