7 września 2012

Elmer

Ostatnio pisałam o pewnym słoniu Pomelo. Słoń Elmer, mógłby być jego starszym bratem albo i dziadkiem, bo książki o nim to już klasyka. Znacie Elmera - słonia w kratkę? My poznaliśmy go niedawno i od razu bardzo polubiliśmy.

Elmer
tekst i il. David McKee

tłumaczyła Jadwiga Jędryas
Dwie Siostry, 2004

Elmer mieszka w dżungli z całym stadem ale jest inny niż pozostałe słonie. Wszystkie są szare a on kolorowy. Jednak nikomu to nie przeszkadza. Elmera wszyscy lubią bo w jego towarzystwie jest bardzo wesoło.Elmer potrafi rozbawić całe stado.
".. jeśli gdzieś rozlegał się choćby najlżejszy chcichot, było pewne, że to sprawka Elmera".
Jednak nie każdy lubi się wyróżniać. Tak było i z Elmerem, trapiły go złe myśli, zastanawiał się nad swą innością.. Postanowił upodobnić się do reszty stada. Swój plan zrealizował, a jak się to skończyło warto przeczytać wraz z dziećmi. Pierwsza z książek o słoniu Elmerze jest dobrym pretekstem do rozmów o tym, że każdy z nas jest inny, wyjątkowy. Każda z kolejnych przygód Elmera uczy dzieci tolerancji i otwartości.
Książki o Elmerze podbiły serca czytelników na całym świecie. W niektórych krajach można kupić piórniki, koszulki, maskotki i inne gadżety z tym kolorowym słoniem.
W Polskich księgarniach dostępnych jest pięć książek o słoniu w kratkę. Wydaje je teraz wydawnictwo Papilon. Nakład u Dwóch Sióstr już wyczerpany.
My dopiero niedawno poznaliśmy się z tym słoniem ale nadrobimy zaległości, do czego i Was zachęcamy. Mądry tekst z bardzo ładnymi kolorowymi ilustracjami - świetna lektura dla przedszkolaków.

David McKee jest brytyjskim autorem książek dziecięcych i filmów animowanych, ilustratorem i założycielem wytwórni filmowej, w której powstała słynna seria z Mysią, czyli "Maisie" Lucy Cousins.
Seria książek o Elmerze, przeznaczona dla najmłodszych dzieci, sprawiła, że twórczość Davida McKee dotarła do ponad 30 krajów, w 2005 roku również do Polski.

4 komentarze:

  1. Znam Elmera i niebawem także zamieszczę recenzje ksiażek o słoniu w kratę.

    OdpowiedzUsuń
  2. My też znamy Elmera :) Mieliśmy wypożyczone z biblioteki kilka książeczek z jego przygodami :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Tak się zastanawiałam, czy zakupić te książeczki do naszej domowej biblioteczki, ale chyba się na to zdecyduję :)

    OdpowiedzUsuń