11 lipca 2012

Dziwne zwierzęta


Dziwne zwierzęta
tekst: Lotta Olsson
ilustracje: Maria Nilsson Thore
przełożyła: Agnieszka Stróżyk
Wydawnictwo ZAKAMARKI, 2012


„Wszyscy mówią, że jestem dziwny, pomyślał wielki mrówkojad.
- Wyglądasz tak jakoś dziwnie – mówią.
- Ale ty jesteś dziwny mrówkojadzie!
Zależy, z czym mnie porównać, pomyślał mrówkojad...”


Tak zaczyna się książka o DZIWNYCH ZWIERZĘTACH, z której duzi i mali czytelnicy mogą dowiedzieć się wielu naprawdę ciekawych rzeczy.
Ta zabawna ale i pouczająca historia to opowieść o pewnym mrówkojadzie i jego przyjaciółce – niewielkiej orzesznicy, która niczym osobisty trener wspiera mrówkojada w tzw. „procesie”, który ma go doprowadzić do … No właśnie. Doprowadzić do ciekawych wniosków.


Mrówkojad zastanawia się nad swoim wyglądem i wpada na pewien pomysł. Zorganizują z orzesznicą konkurs – PIERWSZY KONKURS ZWIERZĄT DZIWNYCH. Tak na marginesie, to właśnie mrówkojad liczy na wygraną.
Zawieszają ogłoszenie na drzewie, po kilku dniach gdy zgłoszenia na konkurs nie wpływają postanawiają zamieścić je w …. s i e c i! Tak, tak. W dwudziestym pierwszym wieku leśne zwierzęta mają własną sieć! :-) Mózgiem całego systemu jest .. pająk krzyżak, który udziela wsparcia technicznego. Dzięki temu orzesznica i mrówkojad bardzo szybko odbierają zgłoszenia na konkurs. A wpływa ich naprawdę wiele. Oczywiście jak to w sieci, zdarzają się również śmieci (SPAM!?) – papierki od lodów itp.

Wśród kandydatów do wygranej jest m.in. jeż (kto ma tyle kolców co on?), dziobak (składa jaja, ma dziób jak ptak..), żuk gnojowy (niezły luzak – jego list rozbawił nas do łez!), krowa, świnka morska, mrówki i mniej znane zwierzęta jak pangolin, nosacz czy jętka, której zgłoszenie jest bardzo wzruszające....
Mrówkojad i orzesznica mają naprawdę trudne zadanie. Kto z tych zwierząt jest najdziwniejszy?

Książka „Dziwne zwierzęta” to bardzo mądra opowieść o tym, że każdy z nas jest inny, każdy wyjątkowy i dzięki temu świat jest taki ciekawy. Autorce duże brawa należą się za dowcipne dialogi i dużo ciekawych informacji o świecie zwierząt, które wplotła w tę opowieść. Bardzo podobają mi się kolorowe ilustracje. Są rewelacyjne!Widzimy na nich wielkiego mrówkojada z dłuuugim nochalem i jego malutką, bardzo mądrą przyjaciółkę – orzesznicę. Możemy również zobaczyć jak wygląda ich leśna S I E Ć, która służy do komunikacji rzecz jasna :-)

W trakcie czytania Starszy co chwilę podbiegał do komputera i wyszukiwał w WIKIPEDII informacje i zdjęcia zwierząt, których nie znamy. To była dla nas bardzo pouczająca lektura a zarazem świetnie się przy niej bawiliśmy. Polecamy wszystkim, którzy interesują się zwierzętami, i tym którzy zastanawiają się czy przypadkiem coś z nimi nie tak :-)

Książka ta była nominowana w 2011 roku do prestiżowej szwedzkiej Nagrody Augusta w kategorii książki dla dzieci i młodzieży. Jak zapewnia wydawnictwo Zakamarki, już niebawem kolejna opowieść o mrówkojadzie i orzesznicy. No to.... czekamy!2 komentarze:

 1. Świetna recenzja :) Tylko podziwiać chęć zdobywania wiedzy u Starszego :) PoZDRAWIAM i zapraszam do siebie http://ksiazkaaurelii.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak sobie czytam Twojego bloga i dziękuję Ci za wpis
  oraz zapraszam także do moich recenzji książek na stronę
  http://dodeski.pl

  Gorąco polecam :)

  PS. Zapraszam także do wpisu gościnnego.

  OdpowiedzUsuń