12 czerwca 2012

Rozmowy z użyciem głowy


Rozmowy z użyciem głowy czyli Ekonomia dla dzieci
Anna Garbolińska
il. Pamela Jaworska
Wydawnictwo Novae Res, 2012


To chyba pierwsza książka o ekonomii dla dzieci. Napisała ją jak czytamy we wstępie „niestrudzona agitatorka nauczania ekonomii w szkole podstawowej” i chwała jej za to, bo dzięki temu w łatwy i przystępny sposób dzieciaki mogą dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Nie ukrywam, że rodzice przy okazji również.

Czy wiecie na przykład czym jest hossa i bessa na giełdzie? Ja już wiem! :-)

Dzięki tej książce wprowadzicie dziecko w świat ekonomii, która tak naprawdę towarzyszy nam na co dzień. W każdym rozdziale rezolutna Lila, uczennica szkoły podstawowej, zadaje mamie mnóstwo ciekawych pytań. Rozmawiają sobie podczas gotowania obiadu, sprzątania pokoju czy na spacerze. Na prostych przykładach z życia codziennego, jej mama wyjaśnia czym jest popyt i konkurencja, co to jest podatek, czym jest inflacja i dlaczego nas zżera? Rozmawiają o giełdzie i bezrobociu. A także o dziurach budżetowych.
Np. Lila prosi mamę o pieniądze na kino a przecież dostaje kieszonkowe. Czyżby źle zaplanowała swój budżet?

Krótkie rozdziały, które składają się właściwie z samych dialogów opatrzone są dowcipnymi ilustracjami.Ślimak obrazujący inflację pełzającą, a rumak inflację galopującą na pewno zapadną czytelnikowi w pamięć.


Autorka w naprawdę prosty i przystępny sposób wyjaśnia wiele ważnych i aktualnych pojęć z zakresu ekonomii. Tę książkę można polecić zarówno dzieciom jak i rodzicom.

Mój Starszy już od dawna ma własny sejf na pieniądze (marzył o nim) i chętnie pożyczałby jakieś drobne kwoty z oprocentowaniem rodzicom :-) Lektura tej książki dała mu odpowiedzi na wiele jego pytań. Co prawda na końcu stwierdził, że trochę za mało w niej akcji (nic nie wybucha i wszystko dzieje się w domu) ale podobała mu się. :-)

2 komentarze: