9 czerwca 2012

Jacek Placek


Seria książek o Jacku Placku
tekst i ilustracje Michael Broad
przekład: Iwona Czarkowska

Wydawnictwo BIS, 2012

No i mamy kolejną odmianę Koszmarnego Karolka. Nowa seria książek o Jacku Placku ma szansę znaleźć wielu fanów, bo przygody tego chłopca są naprawdę niesamowite! W przeciwieństwie do Karolka, Jackowi przydarzają się naprawdę niezwykłe sytuacje, których bohaterami są smoki, wilkołaki, potwory, trolle, bestie, upiory a nawet mumie!
Każda część zawiera trzy relacje, które on sam spisał i opatrzył rysunkami.
Każdą książkę rozpoczyna list Jacka do czytelników:

Drogi Czytelniku!

Ta książka została w całości napisana i narysowana przeze mnie Jacka Placka. Napisałem wszystkie słowa, narysowałem każdy rysunek i zajęło mi to wieki. Przedstawiłem wszystkie dziwne sytuacje, które wpędzały mnie w kłopoty. TAK DZIWNE, że gdy je opowiadam nikt NIGDY mi nie wierzy.
Gdy próbuję wyjaśniać dorosłym, co NAPRAWDĘ się wydarzyło, wzruszają tylko ramionami i mówią: „NIE ZMYŚLAJ JUŻ TYCH SWOICH HISTORYJEK, BO NOS CI SIĘ WYDŁUŻY!”
A ja nic nie zmyślam. Za każdym razem to, co mam do powiedzenia, to najszczersza prawda. Wszystko NAPRAWDĘ SIĘ ZDARZYŁO!
Podpisano
Jacek Placek


Jackowi nos się nie wydłuża, a dziwne sytuacje wciąż mu się przytrafiają. A to jego nauczycielka Pani Paciorek zmienia się w wilkołaka, a to opiekunka, która ma się nim opiekować pod nieobecność rodziców - zamienia się w potwora. Prawie każda wycieczka szkolna to jakaś niesamowita przygoda! Tak jak wtedy gdy, pojechali z klasą do muzeum aby obejrzeć wystawę dotyczącą starożytnego Egiptu. Tam Jacek spotkał mumię chłopca, któremu pomógł znaleźć jego kota. To znaczy mumię kota.... I znów Jackowi się dostało, bo nieźle narozrabiał!

Jacek to sympatyczny typ małego rozrabiaki. Nie lubi za bardzo szkoły, czasem zdarza mu się zasnąć na lekcjach, nie lubi sprzątać swojego pokoju a najbardziej nie lubi, gdy mama mówi do niego Pączuszku, zwłaszcza na szkolnych wycieczkach.
Po każdej przygodzie w jego pokoju, lub w miejscu gdzie przebywał panuje straszny bałagan. Dorośli się denerwują, oskarżają Jacka a on biedny musi się tłumaczyć, że to nie jego wina! To przecież wilkołak, potwór, czy mumia! Jak już wiemy, nikt mu nie wierzy, oprócz nas - czytelników :-)
Czytałam przygody Jacka obu moim chłopakom. Zarówno Starszy jak i Młodszy słuchali z wielkim przejęciem, wybuchając śmiechem w stosownych momentach, których jest sporo w tej książce.:-)

Seria książek o Jacku Placku jest dowcipnie i lekko napisana, a duża czcionka z pewnością zachęci młodych czytelników do samodzielnej lektury. Do tego ilustracje narysowane ołówkiem i raporty chłopca z niewiarygodnych przygód na końcu sprawią, że Jacka Placka polubią na pewno młodzi czytelnicy, zwłaszcza Ci którzy lubią niesamowite historie! My już go polubiliśmy i polecamy Wam trzy książki o jego przygodach.
  • „Jacek Placek. Moja nauczycielka jest wilkołakiem”
  • „Jacek Placek. Futbolowa bestia”
  • „Jacek Placek. Szkolny smok” 

Zajrzyjcie do jednej z książek na stronie wydawnictwa.

A tutaj strona internetowa autora, który wymyślił Jacka Placka. Bohater w oryginale nazywa się Jake Cake :-)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz