4 maja 2012

Wiosna, wiosna!

"Już wiosna! Zielenią się pola, łąki i trawniki, kwitną pierwsze kwiaty, a zwierzęta wychodzą ze swych kryjówek, by wygrzewać się w słońcu. Ulica Czereśniowa tętni życiem. Na dworcu, na rynku, w sklepie, w parku - wszędzie aż roi się od ludzi. Czy zdołasz odnaleźć wszystkich? Sprawdź, co przydarzyło im się w ten piękny wiosenny dzień."

Wiosna na ulicy Czereśniowej
Rotraut Susanne Berner
Wydawnictwo Dwie Siostry , 2012

Kolejna, ciekawa książka obrazkowa, w której nie pada ani jedno słowo. Tutaj czytelnik jest narratorem a ilustratorka zaprasza go do zabawy w wyszukiwanie szczegółów. Idealna propozycja dla małych czytelników. Duży format i twarde kartki są dużym plusem - można ją przeglądać z maluchami i bawić się "w czytanie". Starsze dzieci mogą ćwiczyć spostrzegawczość i uczyć się opowiadania historii.
Przewracając karty książki widzimy wiosenną okolicę a potem samo miasto, sklepy, stację, plac budowy, rynek.. Wszystko tętni życiem. Każdy gdzieś idzie - ludzie, zwierzęta. Mnóstwo tu szczegółów i historii do powiedzenia. "Czytania" na wiele godzin!
Zastanawia mnie tylko tłumaczenie tytułu. Dlaczego "ulica Czereśniowa"? A nie np. nazwa miasta? Wszak książka nie opowiada tylko o ulicy. Tytuł oryginału jest "Fruhling - Wimmelbuch" i zdaje się nie ma tu mowy o żadnej ulicy...


Moi chłopcy na początku rzucili łaskawym okiem na tę książkę, po czym Starszy skwitował: "Dla dzidziusiów - Mamoko lepsze" i oddalił się do pokoju. Młodszy też nie specjalnie chciał ją oglądać.
"E tam, mamo. W Mamoko to są ryceze i można śledzić wszystkich i szukać dukatów".
hm.. Zostałam z książką sama.
Cóż, nic na siłę.. Wolą "Dawno temu w Mamoko" - ich sprawa.  Ale pewnego wiosennego dnia zasiedli ze mną na kanapie i dali się wciągnąć do zabawy. 
Każda strona pełna jest zieleni, ludzi  i wielu szczegółów. Pomysły same wpadają do głowy.
- Sprawdzamy dokąd idą koty!- woła Młodszy.
- Ciekawe kto wybił szybę w księgarni? - pytam.
- A dokąd idą te czarne panienki? - to już Starszy o zakonnicach :-)
- Eee a jak ten wózek zmieścił się w tej wąskiej windzie? - nie odpuszcza Starszy i jest już skłonny biec po linijkę.
Sprawdziliśmy też gdzie dotarła Hanna z plecakiem i wiemy kto wyrzucił skórkę od banana. I tak jakoś z minuty na minutę "wciągnęliśmy się" w tę niby książkę "dla dzidziusiów". Fajna zabawa :-)


"Wiosna na ulicy Czereśniowej" i "Lato na ulicy Czereśniowej" otwierają polską edycję serii, która jak dotąd ukazała się w 15 krajach i podbiła serca tysięcy małych czytelników.
Rotraut Susanne Berner (ur. w 1948 r.) - jedna z najpopularniejszych i najwyżej cenionych niemieckich ilustratorek, graficzka, autorka książek obrazkowych dla dzieci i młodzieży. Zilustrowała około 80 tytułów, zaprojektowała ponad 800 okładek. Jest laureatką wielu prestiżowych wyróżnień, w tym specjalnej nagrody Deutscher Jugendliteraturpreis za całokształt twórczości. Trzykrotnie nominowano ją do nagrody im. Hansa Christiana Andersena.

A tutaj zobaczcie jak ładnie się prezentuje wiosenna książka. Idealna do "czytania" w trawie :-)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz