10 kwietnia 2012

Wielka podróż


Wielka podróż
Anna Castagnoli
il. Gabriel Pacheco
przekład: Beata Haniec

Wydawnictwo TAKO, 2012
Pewnego dnia, może już niedługo,
zbuduję wielki statek.

Taki, który będzie pływał jak statki
i latał jak samoloty,
chociaż będzie tylko statkiem.

Taki, który będzie mknął po ziemi
i pod wodą jak statek na kołach,
jak łódź podwodna...


Pierwsze słowa w tej książce bardzo przypominają codzienne fantazjowanie mego młodszego syna. Tutaj chłopiec planuje wielką wyprawę skonstruowanym przez siebie pojazdem. Wszystko jest dla niego proste. Zbuduje pojazd, zapakuje do walizki wszystko co potrzeba – płaszcz, zapałki, manierkę i ziarna kukurydzy na popcorn... Razem z ptakami będzie dotykał chmur i kosztował obłoków...
/hmmm ...Może to właśnie pod wpływem tej książki Młodszy już kilka razy zadawał mi pytanie: Jak smakuje niebo i chmurki?/Dziecięca fantazja nie zna granic. Wszystko jest możliwe a świat jest dobry.  Lwy szorują chłopca językami, słonie huśtają na trąbie a niedźwiedzie oddają mu swój miód....
Urzekła mnie ta melancholijna opowieść o planowanej wyprawie, na którą czeka mały chłopiec, i która dojdzie do skutku jak tylko „wszyscy, absolutnie wszyscy będą spali” Śmiem sądzić, że chodzi tu również o samego bohatera. Wielka podróż ma duże szanse odbyć się właśnie we śnie chłopca.

Ta książka zachwyca swoją melancholią, prostą, dziecięcą ufnością i cudownymi, sennymi i surrealistycznymi ilustracjami, które na długo pozostaną w pamięci.

Spójrzcie sami.


Toruńskie Wydawnictwo TAKO to moje odkrycie na poznańskich targach Książki dla Dzieci i Młodzieży. Wydają na prawdę piękne i niebanalne książki dla dzieci i dorosłych. I chwała im za to!  :-)

2 komentarze:

  1. właśnie wypożyczyłam i jestem zachwycona! :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak, każda książka z tej kolekcji zachwyca i mnie :-)

    OdpowiedzUsuń