9 kwietnia 2012

Trudne pytania

Od momentu gdy dzieci opanują sztukę mówienia, odpowiadanie na ich pytania to dla wielu rodziców codzienność. To  nie „Zagadkowa niedziela” to „Zagadkowy tydzień”.
„Mamo, a jaki ma smak niebo? A obłoczki?”, „Czy my jesteśmy w prawdziwym świecie?” „A czy język kończy się w brzuchu?” lub bardziej rzeczowe „Mamo, jak te ptaki to robią, że latają?

Bardzo lubię takie książki jak ta poniżej.To prawdziwe zbawienie dla wielu rodziców! :-) W prosty i przystępny sposób daje wyjaśnienie na wiele trudnych pytań jakie zadają nam dzieci.
"Dlaczego kiedy zebra biega, to nie spadają jej paski?"
"Czy to możliwe, żeby zwierzę nie jadło przez kilka miesięcy?"
"Czy ryby potrafią latać?
"Jak wygląda jak?" (no jak?)Zagadkowa niedziela.
Dlaczego zebra nie gubi pasków?
Kasia Stoparczyk i Wojciech Mikołuszko
il. Kasia Kołodziej
Wydawnictwo WILGA, 2012

„Muszę bardzo się spieszyć, żeby poznać świat, zanim dorosnę” - postanawia mała rudowłosa Fela, bohaterka tej książki. Zadaje mnóstwo pytań swojemu dziadkowi Ignacemu a ten namawia ją by napisała do jego przyjaciela. Fela patykiem na piasku zaczyna pisać listy do eksperta od trudnych pytań. Dzięki ich korespondencji mały i duży czytelnik dowie się wielu ciekawych rzeczy. O tym, że kameleon zmienia kolor aby się pokazać i poinformować otoczenie o swoim nastroju, a mistrzami kamuflażu są ośmiornice. Albo o tym, że ryjówki zimą nie zasypiają tylko się … kurczą! Jak naprawdę wygląda jak i czy głuptak jest naprawdę głupi? Na trudne pytania małej Feli, bardzo ciekawie i rzeczowo odpowiada ekspert a swoje odpowiedzi ubarwia kolorowymi zdjęciami. Tak więc oprócz sympatycznych, wesołych ilustracji w książce znajdują się również fotografie na których zobaczymy ośmiornicę, kameleona, zebry, pająki, krokodyla, ryjówki i wiele innych zwierząt.
Ta książka to wspaniała wyprawa do świata przyrody i dowód na to, że na każde pytanie dzieci można odpowiedzieć mądrze i ciekawie. Jej autorką jest Katarzyna Stoparczyk, dziennikarka radiowa i telewizyjna. Od 2006 roku prowadzi w radiu audycję „Zagadkowa niedziela”. Jak pisze we wstępie, dzięki pracy z dziećmi doceniła ich niezwykłą i potężną siłę wyobraźni.

W rolę eksperta od dziecięcych pytań wcielił się Wojciech Mikołuszko. Pan Wojciech uwielbia pisać i rozmawiać o przyrodzie. W latach 2008-2010 prowadził dla nich popularnonaukowy blog „A dlaczego?”, który stał się podstawą książki „Tato, a dlaczego?” oraz inspiracją dla książki „Tato, a po co?” Na początku 2012 roku utworzył nowy blog: „W przyrodę!.

Sympatyczne ilustracje w tej książce stworzyła Katarzyna Kołodziej – ilustratorka i autorka książek dla dzieci.

Następna część wkrótce. Tym razem dowiemy się „Jakie skarby kryją się w ziemi?” 

A tak na koniec to powiem jeszcze, że podczas oglądania tej książki Młodszy (ostatnio MISTRZ w zadawaniu pytań) nie omieszkał zapytać:
"Mamo, a dlaczego ten krokodyl chce zjeść tę dziewczynkę?"

2 komentarze:

  1. Witam, skończyłam czytać książkę "Być kobietą u nie zwariować", którą też chciałaś przeczytać. Zapraszam do kontaktu na półka- on line, mogę ją wysłać w tym tygodniu:) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń