11 kwietnia 2012

Gdzie jest moja czapeczka?

„Widziałeś może moją czapeczkę?” pyta grzecznie Niedźwiedź zwierzęta, napotkane na swej drodze. Niestety nikt nie widział. Nawet królik nic o czapeczce nie wie, a nawet zarzeka się, że „nigdy by nie ukradł czapeczki”. Trudno, Niedźwiedź idzie dalej i wciąż pyta o swą czapeczkę, za którą tak tęskni. Nagle doznaje olśnienia. Przypomina sobie, że jednak ją widział. Widział ją u kogoś! Zawraca i pędzi....

Czy książka ma szczęśliwe zakończenie? Oj, tak... To znaczy, dla Niedźwiedzia historia kończy się dobrze.... Dla innych niekoniecznie.


Gdzie jest moja czapeczka?
John Klassen
tłumaczenie: Katarzyna Domańska
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2012


Jeśli szybko przekartkujecie tę książkę w księgarni, może wydać Wam się banalna i prosta. Mało tekstu, mało ilustracji. A jednak... Przeczytajcie ją jeszcze raz, spokojnie. Ta książka to majstersztyk! Może to i czarny humor, ale …. rozbrajający!

Zaginiona czapeczka jest czerwona. Sytuacje oraz dialogi na które warto zwrócić uwagę, autor również wyróżnił tym kolorem. Czytanie tej książki z dziećmi to naprawdę świetna zabawa. Mój Starszy (9 lat) od razu zrozumiał zakończenie, natomiast z Młodszym (4 lata) analizowaliśmy sytuację kartka po kartce, aż wreszcie zrozumiał o co chodzi. Przeprowadziliśmy śledztwo, przyjrzeliśmy się każdej złamanej gałązce! Tak, tak! My już wiemy co wydarzyło się w lesie. A Was gorąco namawiam do przeczytania historii o misiu, który zgubił czapeczkę. Naprawdę warto! :-)

Książka ta została uznana za jedną z dziesięciu najlepszych książek dla dzieci roku 2011 według „New York Timesa”. Autor, Jon Klassen to kanadyjski ilustrator i animator, wschodzący talent amerykańskiej ilustracji książkowej.


Na stronie wydawnictwa możecie zajrzeć do środka książki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz