24 stycznia 2012

O zazdrości i samotności

Bardzo lubię książki, które w prosty lecz czytelny sposób, bez moralizatorstwa mówią o emocjach i uczuciach. Książki, w których tak naprawdę ilustrację odgrywają większą rolę a słowa są tylko uzupełnieniem. W tych dwóch książeczkach o małym misiu kryje się tyle emocji, tyle ważnych spraw. A słów jest tak mało... Znów autorka ze Szwecji. Czy jest jakiś Fan Club Szwedzkiej Literatury Dziecięcej? Chętnie się zapiszę. ;-)

Czyja babcia? oraz
Kto jest samotny?

W pierwszej z książeczek "Czyja babcia" autorka porusza problem zazdrości. Mały, kłębiasty miś ma babcię, bardzo ją kocha. Ma też kuzynkę - jej nie lubi. Wiadomo, przez tę kuzynkę musi się z babcią dzielić... "Miś ma kuzynkę, nie chce jej mieć". Miś myśli o kuzynce brzydkie rzeczy, że jest "głupia i brzydka". Gdy jednak kuzynka przeje się ciastem a potem zaczyna wymiotować, zaczyna jej współczuć. "Biedna kuzynka".
Ta krótka historia, opowiedziana słowami małego dziecka sprawia, że maluchy którym ją przeczytamy będą się utożsamiać z misiem. Uczucie zazdrości towarzyszy pewnie nie jednemu dziecku. A w tej krótkiej historyjce, opowiedzianej w sposób prosty lecz niebanalny, przy pomocy bardzo oryginalnych ilustracji, dzieci mają szansę porozmawiać z rodzicami o tym problemie.
Ilustracje są według mnie rewelacyjne! Moim chłopakom oczywiście podoba się najbardziej jedna - gdzie kuzynka wymiotuje. Słowo "głupia", które może nie podobać się niektórym rodzicom w książeczce dla dzieci, zupełnie mi nie przeszkadza. Wiadomo, dzieci tak mówią i w sumie nie ma co udawać, że takie słowo nie istnieje w ich słowniku :-)
W kolejnej książeczce z tej serii "Kto jest samotny" jest mowa o samotności i poczuciu odtrącenia. Miś jest smutny, bo nie chce być sam. Chciałby mieć kolegę. Dzwoni  do Ptaka a ten nie chce się z nim bawić bo gdzieś wychodzi, Królik bawi się z kimś innym, Kota nie ma w domu... Miś jest bardzo smutny. Lecz w końcu postanawia bawić się sam. Zaczyna mu to sprawiać przyjemność. Jest sam bo... chce być sam!

Wydawnictwo zapowiadało wydanie kolejnych trzech tytułów. Póki co wydało tylko te dwie ale ja czekam cierpliwie na kolejne i Wam gorąco polecam. Cudowna lektura dla najmłodszych!

Mój 3-latek, prawie po 3 tygodniach od przeczytania potrafił mi opowiedzieć o czym jest książka "Czyja jest babcia". Świetnie zapamiętał treść.

A tutaj możecie obejrzeć te fantastyczne ilustracje.

2 komentarze:

  1. Jak dobrze, że Ciebie mamy :-). Prawdziwa skarbnica :-).

    Ps. słowo na g istnieje w słowniku moich dziewczyn też i niestety - czasem, a nawet co dzień słyszę ekspresję jego brzmienia ;-).

    OdpowiedzUsuń
  2. Mamy w domu obie, bardzo fajne w swojej prostocie :)

    OdpowiedzUsuń