18 grudnia 2011

Swiątecznego i zimowego czytania ciąg dalszy

Za naszymi oknami prawdziwie jesienna aura - deszcz, wiatr, szaro i ponuro. W książkach więc szukamy klimatu, który wprowadzi nas w świąteczny nastrój. Pomagali nam w tym bohaterowie tych książek.

Pan Brumm obchodzi Boże Narodzenie
tekst i ilustracje: Daniel Napp

Kolejna część przygód sympatycznego, nieco gapowatego misia - Pana Brumma. Tym razem czytaliśmy o tym jak to Pan Brumm wraz ze swoimi przyjaciółmi wyruszył do lasu po choinkę. Kiedy już znaleźli wymarzone drzewko okazało się, że nie mogą go zabrać do domu. Zostali przegonieni przez Ryjka łasicę.
Miś i jego przyjaciele nie poddali się jednak i zorganizowali "tajną akcję". Wieczorem wyruszyli z powrotem po choinkę. Na miejscu okazało się, drzewka już nie ma! To Ryjek zabrał ją do swojego domu! 
Pan Brumm i jego przyjaciele spędzili jednak święta przy wymarzonej choince. Jak tego dokonali? Koniecznie przeczytajcie z dziećmi! Zapewniam, że będziecie się dobrze bawić. To pełna humoru i wspaniałych ilustracji książka.


Krecik i Boże Narodzenie
Hana Doskocilova
il.Zdenek Miler
Wyd. Wilga

Sympatyczna opowieść o naszym starym znajomym Kreciku :-) Krecik przygotowuje Święta, które chce spędzić ze swą przyjaciółką myszką. Chce jej zrobić niespodziankę - ubiera choinkę, przygotowuje prezent. Niestety Wrona łakomczucha porywa choinkę obwieszoną smakołykami. Jednak wszystko skończy się szczęśliwie i Krecik spędzi z Myszką wspaniały świąteczny wieczór.

"Co lepsze: dawać prezenty czy je dostawać?
Jedno i drugie jest równie miłe.
Zwłaszcza gdy dwoje gra na jedna nutę.
Jak Krecik z Myszką."
Jak w każdej książeczce o Kreciku zachwycają wspaniałe, kolorowe ilustracje.

A tu zimowe opowieści:

Krecik i bałwanek
Hana Doskocilova
il.Zdenek Miler

Tym razem opowieść o tym jak Krecik chciał się przekonać o urokach zimy. Zima bardzo mu się spodobała a dla towarzystwa ulepił sobie bałwanka. Świetnie się razem bawili dopóki nie nadeszła odwilż. Jednak poczciwy, dobry i przyjacielski Krecik nie opuścił przyjaciela tylko zorganizował profesjonalną akcję ratunkową!
Sympatyczna historia o odpowiedzialności i przyjaźni.

Zimowa wyprawa Ollego
tekst i il. Elsa Beskow
Wydawnictwo Zakamarki, 2011

Olle dostaje na urodziny narty. Kiedy wreszcie spada pierwszy śnieg chłopiec wyrusza na swoją pierwszą przejażdżkę do lasu. Tam spotyka Wuja Szrona, który sprawia że wszystko się mieni i skrzy, poznaje Ciotkę Odwilż i odwiedza Króla Zimy. Ta baśniowa opowieść została napisana ponad sto lat temu! 
Trochę przypomniały mi się podczas jej czytania baśnie rosyjskie, które towarzyszyły mi w dzieciństwie. :-)
Spodoba się na pewno dzieciom. Niezwykła, zimowa, magiczna, pełna śniegu, z dzielnym, rezolutnym chłopcem w roli głównej. A do tego ciekawe ilustracje autorki, które też pochodzą z ubiegłego wieku.

Zrobiło się choć trochę zimowo? :-)

1 komentarz:

  1. Pana Brumma i jego przygody z choinką czytalismy :) Bardzo fajna książeczka :)

    OdpowiedzUsuń