3 października 2011

Alicja w Krainie Czarów - nowe wydanie

Alicja w Krainie Czarów
na podst. książki Lewisa Carrola
opowiedziała Bogumiła Kaniewska
il. Zdenko Basic
Wydawnictwo Wilga

O tym nowym wydaniu "Alicji w Krainie Czarów" sporo ostatnio się pisze na blogach książkowych, ale i ja dodam od siebie "trzy grosze", bo warto :-)
Wydań i przekładów tej książki jest naprawdę wiele. Każdy z pewnością wybierze dla siebie taką wersję, która najbardziej mu odpowiada. Ja zwykle kieruję się wyborem książki na podstawie ilustracji. Niedawno kupiłam Gadasiowi "Alicję.." wydaną przez Świat Książki, z prostymi ilustracjami Johna Tenniela, angielskiego malarza i ilustratora, który żył na początku XX w. Podoba mi się takie proste, klasyczne wydanie.

Nowa 'Alicja.." wydana w tym roku przez Wydawnictwo WILGA, to zupełnie inna bajka :-) I to jaka!
Na okładce oprócz nazwiska autora i tytułu widzimy tekst: "Otwórz mnie a odkryjesz niespodziewanki" i tak rzeczywiście jest. Kiedy otworzymy wraz z dziećmi tę orygnialnie wydaną książkę, zabierze nas ona w bajkowy świat. To nic, że Alicja wygląda w niej trochę jak porcelanowa lalka, a tekst został skrócony tak, aby zachęcić najmłodszych do lektury "Alicji.." już w pełnym wydaniu. Ta książka rzeczywiście zachęca do czytania, odkrywania i sprawia, że zarówno dziecko jak i dorosły z ciekawością przewraca strony,zastanawiając się, co nowego odkryje na kolejnych.

Już na początku widzimy małą książkę, którą możemy otworzyć i przeczytać! Książka w książce, a w niej "Białego Królika Przewodnik po Krainie Czarów", dalej znajdziemy małe drzwi, które można otwierać i zaglądać co się za nimi kryje, możemy wydłużyć Alicję, której nogi i szyja rozciągną się przy naszej pomocy, zobaczyć jak znika kot Chester i ujrzeć talię kart, która wygląda jakby chciała wyjść z książki.
Ta książka jest niesamowita, pełna niespodzianek, ciekawych ilustracji i zabawnych opisów. Idealna lektura dla najmłodszych, aby zaznajomić ich z dziewczynką o imieniu Alicja, która znalazła przejście do Krainy Czarów.
Według mnie to właśnie wydanie może być takim kluczem do świata, który nazywa się MAGIA KSIĄŻEK.
Interaktywna forma, ciekawe a zarazem oryginalne ilustracje mogą sprawić, że pozostanie na długo w pamięci młodego czytelnika. A starsi... będą chętnie czytali ją swoim dzieciom, bo dobra książka dla dzieci to taka, przy której dorosli się nie nudzą! :-)
Polecam szczerze!


1 komentarz:

  1. mamy to wydanie tylko w wersji angielsko jezycznej, jest super! i nawet tez opisywałam na blogu :)) wiec dołączam do polecaczy :)

    OdpowiedzUsuń