31 lipca 2011

Odkryjcie Eldorado

Eldorado
Marek Probosz
il. Mehrdokht Amini


"Opowiem wam dzisiaj o Eldorado z peruwiańskiego miasteczka Calca, bo ta historia wydarzyła się naprawdę. To nie żadna bajka, to Eldorado istnieje".
Tak zaczyna w książce swą opowieść ojciec, który usypia swe dzieci. Opowiada im o pewnym biednym staruszku z peruwiańskiej wioski. Nikt nie wiedział ile ma lat i nikt znał jego imienia, ale mówiono o nim, że pochodzi z rodu Indian słynącego z długowieczności. Żył skromnie, pracował uczciwie i kochał dzieci dla których wyrabiał cukierki. Pewnej nocy miał on sen, w którym założyciele rodziny stolicy Inków zdradzili mu drogę do Eldorado - miejsca gdzie ukryte są skarby Inków. Starzec wyrusza w niebezpieczną podróż aby zdobyć bogactwa. Ma spełnić tylko jeden warunek - nie może nikomu zdradzić miejsca ukrycia skarbów...
Opowieść oparta na znanej legendzie o Eldorado, kończy się smutno ale autor podpowiada nam gdzie należy szukać własnego Eldorado. Ono jest tak blisko....

W książkach oprócz treści bardzo ważne są ilustracje. Bardzo często to właśnie one decydują o tym, że decydujemy się na jej kupno. Bierzemy ją do ręki w księgarni, zaglądamy do środka i już wiemy czy ilustracje przemówiły do nas. Czy chcemy kupić ją dziecku lub sobie.
O tej książce przeczytałam na jakimś blogu. Nie zapamiętałam tytułu i nazwiska autora. Zapamiętałam ilustracje. Niesamowite, plastyczne, wyraziste, nasycone kolorami. Egzotyczne postacie z dużymi, ciemnymi oczami. Zapadły mi w pamięć. Kiedy książka trafiła w moje ręce okazało się, że napisał ją Polak. Marek Probosz jest aktorem mieszkającym na stałe w Stanach Zjednoczonych. Od lat pracuje tam jako aktor, reżyser, scenarzysta i producent. Interesują go starożytne kultury, wiele podróżuje. Książkę zadedykował najbliższym, w tym trójce swych dzieci.
Autorką tych wspaniałych ilustracji jest Iranka. Zajrzyjcie na jej stronę i obejrzycie portfolio. Są tam również ilustracje z tej książki.


Polecam Wam tę pięknie napisaną i wydaną opowieść. Do czytania przed snem, sobie i dzieciom. Dzięki niej przeniesiecie się chociaż na chwilę do dawnej krainy Inków.

1 komentarz: