27 lipca 2011

O księżniczkach i smokach - nietypowych

Księżniczki i smoki
Christina Bjork
il. Eva Eriksson
Wydawnictwo ZAKAMARKINie lubię różowego koloru, nie lubię słodkich bajek o księżniczkach....
Jednak księżniczki z tej książeczki nie są słodkie, o nie! Takie księżniczki to ja lubię, i moje urwisy też!
Polecam Wam przeczytanie siedmiu historii, o siedmiu wyjątkowych księżniczkach, które noszą piękne imiona – Petunia, Werbena, Dalia, Czeremcha, Piwonia, Sasanka i Nasturcja.
Z ilustracji spoglądają na czytelnika małe pucołowate dziewczynki w pięknych strojach. Zwykle nudzą się w swoich komnatach, w których mają mnóstwo zabawek i strojów. Brakuje im towarzystwa do zabawy. Obowiązkowo w każdej opowieści pojawia się smok, który chce porwać księżniczkę. Jednak małe, odważne księżniczki dają sobie z nimi radę. One smoków się nie boją, czasem nawet wręcz marzą o porwaniu! Wiadomo – przynajmniej coś się dzieje! Z niektórymi smokami się zaprzyjaźniają, oddają im swoje zabawki i stroje, z niektórymi muszą postąpić dość brutalnie (no bo jak potraktować smoka, który porywa brata?).
Autorka stworzyła księżniczki bardzo nowoczesne, odważne i pewne siebie. Jeżdżą na hulajnogach, dostają w prezencie komputery, czasem to one porywają smoki. Smoki też są bardzo postępowe – lubią wino poziomkowe, mają wmontowane w nozdrza kieszonkowe latarki, wychodzą z telewizorów, wyskakują w komputerów. Każda opowieść to zaskakująca historia, w której autorka bawi się z czytelnikiem, puszczając wodze fantazji i serwując sporą dawkę humoru. Rewelacyjne teksty w swietnej oprawie graficznej do czytania całą rodziną. O takich księżniczkach chętnie posłucha nie jeden urwis!

Historii jest siedem, na każdy dzień tygodnia ale trudno się od książki oderwać więc nie będę Wam mówić, że to książka na cały tydzień. Może się zdarzyć, że Wasze dzieci zażądają stanowczo przeczytania jej całej-od deski do deski. Oczywiście jeśli mają podobne charakterki do tych księżniczek z książki. :-)

4 komentarze:

 1. O fajna! Popytam o nią, zaintrygowały mnie już same imiona księżniczek, większość moich ulubionych kwiatów :-). Pozdrawiamy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kolejna recenzja tej książki i po raz kolejny recenzja pozytywna. Chyba warto się za książką rozejrzeć:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę przeczytać swoim urwisom!
  pozdrawiam
  m.

  OdpowiedzUsuń
 4. To NOWOŚĆ Wydawnictwa ZAKAMARKI, szukajcie w księgarniach :-) Warto!

  OdpowiedzUsuń