7 maja 2011

Wiersze Juliana Tuwima


Wiersze dla dzieci
PLATYNOWA SERIA
Julian Tuwim
il. Maciej Szymanowicz 
Wydawnictwo Wilga


"Stoi na stacji lokomotywa,
Ciężka, ogromna i pot z niej spływa: 
Tłusta oliwa....."

Ten wiersz zna chyba każde dziecko w wieku przedszkolnym. Świetne rymy, rytm i doskonała zabawa podczas recytacji!
O Bambo, który uciekał na drzewo też pewnie dzieci słyszały i o Zosi Samosi i o Słoniu Trąbalskim, Dyziu Marzycielu...
Na wierszach Juliana Tuwima wychowało się kilka pokoleń. 
Na półkach w księgarniach znajdziecie wiele wydań wierszy tego wspaniałego autora ale, ale... Moim zdaniem takie wiersze zasługują na stosowną oprawę graficzną. Wiersze Tuwima wydane niedawno przez Wydawnictwa Wilga zdecydowanie zasługują na polecenie! 
Wspaniałe ilustracje Macieja Szymanowicza (zilustrował całą PLATYNOWĄ KOLEKCJĘ)  z pewnością spodobają się najmłodszym. Radosne kolory, zabawne postacie i precyzyjnie oddana historia.
Jest tu ogromna lokomotywa oraz dziesięć wagonów o których mowa w wierszu (moi synowie często szukali na ilustracjach w innych wydaniach grubasów, kiełbas żyraf itp. i nie zawsze znajdowali), widać jak Bambo przerażony ucieka z kąpieli, jest sympatyczny Dyzio leżący na łące i Pan Hilary w swoim mieszkaniu, które przypomina wystrojem lata 60-te. Rozmarzony Pan Słowik wracający do domu (on coś ma na sumieniu moim zdaniem!) i rodzina Trąbalskich (ale fajna ta Kachna!). 
Świetne wiersze i rewelacyjne ilustracje tworzą wyjątkową całość.
Polecam Waszej uwadze. Niedługo DZIEŃ DZIECKA! :-)
4 komentarze:

 1. "Lokomotywę" mam jeszcze ze swoich dziecięcych czasów, nie wiem jak się uchowała, ale jest:-)! Rzeczywiście ilustracje tego wydania są przepiękne, my mamy wydanie gdzie Dyzio jest blondynem z loczkami;-). Pozdrawiamy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ilustracje Szymanowicza znamy z książek Doroty Gellner (m.in. Czekoladki dla sąsiadki) i bardzo lubimy! Tuwima w tym wydaniu też chętnie zaprosimy na naszą półeczkę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. wiersze Tuwima przypominaja mi dzieciństwo :) i chociaż już jestem dorosła to od czasu do czasu zdarza mi się czytać książki dla dzieci,

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja się wychowałam na Tuwimie z ilustracjami Olgi Siemaszko (http://mamanietylkoadama.blogspot.com/2010/06/ksiazka-z-mojego-dziecinstwa.html) ale Maciej Szymanowicz podbił me serce! :-)

  OdpowiedzUsuń