17 maja 2011

Biuro detektywistyczne Lassego i Mai


Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai
seria
tekst: Martin Widmark
ilustracje: Helena Willis 

Nie tak dawno chwaliłam się na blogu, że mój starszy syn przeczytał samodzielnie pierwszą książkę. Uczeń pierwszej klasy, który zawsze lubił moje wieczorne czytanie od kilku tygodni zasiada wieczorem na kanapie, lub w dzień zaszywa się w swoim pokoju i ...czyta!
Cóż.. Pozostał mi jeszcze jeden syn, który czytać nie umie! :-)
Gadaś natomiast, wciąż jest na tropie....
Wraz z Lassem i Mają, bohaterami serii książek detektywistycznych - tropi przestępców.
Lasse i Maja to przyjaciele z jednej klasy, mieszkający w małym szwedzkim miasteczku. Oboje bardzo lubią czytać kryminały i zakładają w piwnicy Mai Biuro Detektywistyczne. Mają tam wszystko czego potrzeba w pracy detektywa – aparat, lornetkę, lupę i oczywiście sejf w którym będą trzymać zarobione pieniądze. Okazuje się, że w małym szwedzkim miasteczku zawsze coś ciekawego się dzieje i małym bohaterom nie brakuje zajęć. Bardzo często pomagają policji w rozwikłaniu zagadek, a czasem wręcz gdy policja jest bezradna to oni wkraczają do akcji.
Seria książek o Lassem i Mai (pisałam o niej już tutaj) nie schodzi z list bestselerów w Szwecji, gdzie powstają jej kolejne części. W Polsce otrzymała nominacje Jury Dziecięcego oraz Jury Dorosłego do Nagrody Donga 2010. Do tej pory ukazało się dwanaście tytułów z tej serii. Każdy tytuł to jakaś tajemnica!

Jak każda książka wydawnictwa ZAKAMARKI, cała seria jest starannie wydana, w twardej oprawie. Ciekawe są również czarno białe ilustracje ( tylko w „Tajemnicy złota” są kolorowe).
Ogromną zaletą tych książek są nie tylko duże litery, ale krótkie rozdziały, proste dialogi, nieskomplikowana (lecz oryginalna) fabuła i wciągająca akcja – wszystko to zachęca młodych czytelników do samodzielnego czytania.
Najlepszym sposobem (aby dziecko zaczęło samo czytać) jest przeczytanie pierwszego rozdziału tej książki i odłożenie jej na bok.
- Jutro ciąg dalszy – mówimy i oddalamy się w kierunku kuchni np.
Jest ogromne prawdopodobieństwo, że kiedy wrócicie do pokoju po 5 min. zobaczycie swoje dziecię zatopione w lekturze :-)

Dzieci czytając te książki nauczą się logicznego myślenia i wyciągania wniosków.
Inne zachowania, które będzie można zaobserwować to: zbieranie odcisków palców ze wszystkich sprzętów z domu, robienie notatek, sporządzanie rysopisów w swoich notatnikach, przeglądanie gazet w poszukiwaniu ofert wynajmu lokalu (na biuro) itd.
W każdym razie – mój syn sejf już ma!
Mam nadzieję że Was mimo wszystko zachęciłam? :-)

A tutaj dla miłośników serii dwie książki pełne zagadek i łamigłówek

oraz przydatny bardzo „Pamiętnik detektywa”, w którym właśnie można zbierać odciski palców, sporządzać rysopisy i sprawdzić swą wiedzę na temat przygód Lassego i Mai.

1 komentarz:

  1. :-)), no proszę, a Moja Maja też ostatnimi czasy bawi się w detektywa, takiego "mniej zaawansowanego" bez sejfu;-) odnajdującego schowane przedmioty. Myślę, że jak jeszcze trochę podrośnie, książki będą jak znalazł;-)

    OdpowiedzUsuń