8 marca 2011

Książki na temat wychowania

 Są książki, które po prostu trzeba przeczytać. Ja będę namawiać, żeby te dwie dołączyły do takiej listy :-)

Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły.
Adele Faber
Elaine Mazlish
MEDIA RODZINA

Byłam wspaniałą matką, zanim jeszcze miałam własne dzieci. Doskonale wówczas wiedziałam, dlaczego inni mają z nimi problemy. Później zostałam matką urwisów”.
Tak zaczyna się pierwszy rozdział książki, która stała się światowym hitem wśród publikacji poświęconych problemom z jakimi zmagają się każdego dnia rodzice i dzieci.

Autorki w niezwykle prosty sposób uczą jak skutecznie komunikować się z dzieckiem. Na podstawie wielu przykładów, również z własnego życia radzą i podpowiadają jak reagować w różnych sytuacjach dnia codziennego. Poprzez praktyczne wskazówki i ćwiczenia - uczą rodzicielstwa dojrzałego. A robią to w sposób bardzo życzliwy i osobisty. Każda z nich jest matką trojga dzieci.
W tej książce znajdziemy odpowiedzi na pytania:
 • Jak pomóc dzieciom, by radziły sobie z własnymi uczuciami?
 • Jak skutecznie zachęcać do współpracy?
 • Czy warto stosować kary?
 • Jak zachęcać dziecko do samodzielności?
 • W jaki sposób wyrażać swoje uznanie i jak chwalić dziecko bez stosowania oceny?
Każdy z rozdziałów to mnóstwo przykładów, ćwiczeń oraz historyjek obrazkowych, dzięki którym łatwiej będzie nam zapamiętać pewne zasady jakie warto stosować. Na końcu każdego rozdziału jest dodatek z doświadczeniami polskich rodziców.


Rodzeństwo bez rywalizacji.
Jak pomóc własnym dzieciom żyć w zgodzie, by samemu żyć z godnością.
Adele Faber
Elaine Mazlish
MEDIA RODZINA


„W głębi duszy wierzyłam, że rywalizacja między rodzeństwem to problem, który nie dotyczy moich dzieci. Nie opuszczała mnie zarozumiała myśl, ze potrafię postępować tak, by dzieci nigdy nie były o siebie zazdrosne.....”
Piszą we wstępie autorki. Oczywiście stało się inaczej. Ich dzieci zawsze znalazły powód do bójki lub sprzeczki z rodzeństwem.
Kiedy tak się dzieje w rodzinie, wielu rodziców obwinia się za to, szuka powodów i wytłumaczenia tej bezlitosnej walki własnych dzieci.
Specjaliści twierdzą, że korzenie zazdrości tkwią w głębokim pragnieniu każdego dziecka, by posiąść wyłączną miłość rodziców. Rodzeństwo temu zagraża i sprawia, że tej miłości jest już zdecydowanie MNIEJ. Dzieci walczą więc o to aby być pierwszym i najlepszym. Ich walka przybiera często tak dziwne formy, że trudno się nawet domyślić w tym śladów zazdrości czy rywalizacji. Nie tylko biciem swojego rodzeństwa, dzieci pragną zwrócić na siebie uwagę rodziców.
Często już w dorosłym życiu okazuje się jak wpłynęła na nich ta rywalizacja o względy matki czy ojca.

Ta książka to relacja warsztatów prowadzonych przez autorki. Zawiera bardzo dużo przykładów i opowieści amerykańskich jak i polskich rodziców oraz ćwiczeń i podsumowań. Czyta się jednym tchem. Uczy reagowania w konfliktowych sytuacjach i uświadamia jak ważną rolę mają rodzice w wychowaniu.

2 komentarze:

 1. Pierwszą mam. Przeczytana kilka razy. Drugą właśnie zamówiłam na Allegro . Dziękuję za podpowiedź :)

  OdpowiedzUsuń
 2. O tej pierwszej książce słyszałam wiele dobrych opinii, myślę, że prędzej czy później trafi na naszą półkę;-).

  OdpowiedzUsuń