7 lutego 2011

Generał Ciupinek

"Generał Ciupinek"
Barbara Tylicka
il. Henryk J. Chmielewski

Powieść przygodowa dla młodzieży z ilustracjami Papcia Chmiela, która ukazała się po 45 latach od jej pierwszego wydania.
Kiedy ja przyszłam na świat, wszystkie egzemplarze były już wykupione a książka stała się „białym krukiem” :-) Pewnie dlatego jej nie znałam.
Po wielu więc latach, przeczytałam ją (na zmianę z mężem) synowi i Wam też polecam!

Akcja powieści dzieje się w miasteczku, które zwie się Łysobyki Wielkie, choć wcale wielkie nie jest. Życie toczy się tu spokojnie i cicho. Dzień w dzień ojciec Ciupinka (ucznia klasy piątej) swym autobusem przewozi pracowników z Rynku do młyna, jedynym pojazdem jaki jest w miasteczku.
W aptece pracuje pan Rivanol, dziadek Patatajko snuje swe opowieści w Gospodzie „Pod Serdelkiem”, Pan Zebranko każdą okazję uzna za stosowną aby przemówić do mieszkańców, pan Naczelnik Straży Pożarnej czeka wciąż na możliwość zdobycia odznaczenia...
A Ciupinek i jego koledzy całe dnie, zaraz po szkole spędzają na świeżym powietrzu. To są zupełnie inne czasy. Żaden mieszkaniec nie ma telewizora, komputer to jeszcze sprawa przyszłości, więc dzieciaki robią to o czym często nasze dzieci zapominają, lub po prostu nie potrafią – świetnie się bawią!
Wódz Naczelny Oddziału Nieustraszonych Generał Ciupin (w domu zwany Ciupinkiem) wraz ze swymi żołnierzami bronią ruin starego browaru przed nieprzyjacielskimi wojskami Wielgusa z piątej „b”.
Ta książka to opowieść nie tylko o grupce piątoklasistów, ale również o małej społeczności. Całe miasteczko szuka zagubionego zeszytu Ciupinka, wszyscy angażują się w powitanie pierwszego turysty jaki przybył do miasteczka, a potem w organizację DNI ŁYSOBYK WIELKICH...
Wiele tu zabawnych sytuacji - wykradnie turysty w nocy przez mieszkańców sąsiedniego miasteczka ale i takich z dreszczem emocji, kiedy Ciupinek wpada do lochu.
Ta książka powinna spodobać się chłopcom. Można ją przeczytać już 7-latkom. Napisana przed 45 laty, pokazuje jak fajnie, można bawić się bez telewizora i komputera. Możę rodzice podczas czytani a jej dzieciom poczują urok dawnych lat i beztroskiego dzieciństwa, pełnego fantazji i przygód?
-Tak, tak drogie dzieci, w zamierzchłych czasach inaczej się bawiliśmy... :-)
Czarno - białe ilustracje Henryka. J. Chmielewskiego (czyli Papcia Chmiela) sprawiają, że to prawdziwy RARYTAS! :-)
Polecam!

Wyczytałam na stronie Wydawnictwa:
"Od 7 do 18 lutego specjalnie dla Was czytać będziemy w Radiu Dzieciom wybrane fragmenty wspaniałej, kultowej już książki Barbary Tylickiej i Henryka Jerzego Chmielewskiego (Papcia Chmiela) „Generał Ciupinek”. Zapraszamy o godz. 19:30 do Programu 1 Polskiego Radia! "

Wiecie, że można przez Internet słuchać radia?  :-)
Program 1 Polskiego Radia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz