2 grudnia 2010

Z dzieckiem w świat wartości


...."Gdy stajemy się rodzicami i zaczynamy najważniejszą pracę naszego życia - wychowanie dziecka - zazwyczaj nie jesteśmy na to przygotowani, bo przecież nikt nie nauczył nas, jak być rodzicami. Korzystamy z dyskietki, którą nosimy w głowie od dzieciństwa i jest to dyskietka z programem wychowawczym naszych rodziców. Nie zawsze dobrym." .....
cytat z książki:

„Z dzieckiem w świat wartości”
Irena Koźmińska i Elżbieta Olszewska
Wyd. Świat Książki

„Nauczenie wartości to najważniejsza rzecz, jaką możemy zrobić dla szczęścia dziecka”.
Linda i Richard Eyre

Takie słowa ujrzymy otwierając książkę. Na dalszych kartkach dwie autorki udowadniają nam, że to prawda. Wyposażenie dziecka w mocny system wartości to naprawdę ważne zadanie dla rodziców. Z tej książki dowiecie się dlaczego jest to takie ważne i jak to robić.
W obecnych czasach coraz więcej dzieci ma zaburzenia emocjonalne, popada w uzależnienia i cierpi na depresje. Nasze dzieci atakowane są zewsząd reklamami, agresją i przemocą. A wielu dzieciom, naprawdę bardzo potrzeba na co dzień miłości rodziców (a nie nowej lalki czy gry komputerowej), stymulacji intelektualnej i kontaktu z wysoką kulturą.
Książka podzielona jest na dwie części. W pierwszej Autorki odpowiadają  na pytanie "Dlaczego trzeba i jak można uczyć dziecko wartości?"
W kolejnej zabierają nas w podróż ku dwunastu uniwersalnym wartościom moralnym takich m.in. jak: szacunek, uczciwość, pokojowość, sprawiedliwość czy przyjaźń i miłość.Na końcu każdego rozdziału znajdziecie tytuły książek, w których znajdują się przykłady konkretnej wartości.
Proponowane w książce tematy do dyskusji i rozważań, które rodzice mogą przeprowadzić w domu, nauczyciele w szkole a nawet w przedszkolu, przygotowane są dla dzieci od lat trzech do osiemnastu. Znajdziemy tu przykłady ćwiczeń, pytań i wskazówki do prowadzonych rozmów.
Dajmy się zatem zabrać w tę podróż ku wartościom, którą proponują nam autorki. Irena Koźmińska to założycielka i prezes Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” a Elżbieta Olszewska to dyrektor programowy Fundacji, prowadzi również wykłady i warsztaty z zakresu zdrowia emocjonalnego dzieci oraz Programu Nauczania Wartości.
Często wydaje nam się, że nasze dzieci wiedzą przecież czym jest uczciwość i nie ma potrzeby o niej rozmawiać. Mnie jednak zaskoczyła odpowiedź mojego syna na pytanie:
- Jak zachowałbyś się w sklepie gdyby pani kasjerka wydała ci za dużo pieniędzy?
Pozwólcie, że nie przytoczę jego odpowiedzi. Dała mi ona do myślenia i sprawiła, ze temat uczciwości przerobiliśmy na początku :-)

Pierwsza z książek, które warto mieć pod ręką, czytać i wracać do niej często.
Polecam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz