16 listopada 2010

Powiastki Beatrix Potter


Powiastki Beatrix Potter
Wersja oryginalna
Wydawnictwo WILGA

Czy o książce dla dzieci można napisać, że jest LUKSUSOWA? Okazuje się, że tak. Kiedy weźmiecie tę książkę (a właściwie księgę) do ręki przekonacie się o tym sami.
Ten pięknie wydany zbiór  (sztywna okładka wraz z etui) zawiera 23 powiastki oraz wiersze i 4 dotąd nie publikowane historie napisane przez angielską pisarkę, która urodziła się w Londynie w 1866 roku. Beattrix Potter od dziecka lubiła obserwować przyrodę i uczyła się rysunku. Wykorzystała to pisząc historyjki dla zaprzyjaźnionych dzieci. Ich bohaterami były zawsze zwierzęta, do tekstu autorka dodawała swoje wspaniałe ilustracje.
Jej pierwsze opowiadanie Piotruś Królik, ukazało się w 1902 roku.Od tej pory historyjki o zwierzątkach podbiły serca wielu czytelników na całym świecie.
W tym wydaniu,powiastki są ułożone chronologicznie wg kolejności wydania. Każda poprzedzona jest krótką notatką na temat jej powstania. Autorka zwykle miała w zwyczaju dedykować je zaprzyjaźnionym dzieciom.Czytanie zaczynamy od historyjki o Króliku Piotrusiu, który nie posłuchał mamy i oddalił się od domu.
Jak nie polubić-Typcia Drypcia, Trusia Pietrusi, Tadka Borsuka, Jasia Wielkomiejskiego czy Tekli Kałużyńskiej? Nasze dzieci na pewno się z nimi zaprzyjaźnią. Wiele z tych postaci pojawia się w kolejnych powiastkach.
Ta książka z zachwycającymi ilustracjami autorki może być wspaniałym prezentem świątecznym, który może czytać cała rodzina. Przed nami długie zimowe wieczory. Czytanie i przeglądanie tej książki to naprawę "wielka uczta" dla oczu! :-) Napisane ponad 100 lat temu, nie straciły na ważności. Nadal uczą, bawią i pokazują czym jest piękna ilustracja.
Ważna informacja: książkę przetłumaczyła znana wielu czytelnikom Małgorzata Musierowicz.(tutaj wywiad)
Na podstawie powiastek Beatrix Potter powstały również telewizyjne bajki animowane (nie miałam okazji oglądać) oraz film biograficzny o autorce (zamierzam obejrzeć).

1 komentarz:

  1. Oglądałam film biograficzny, byłam na nim w kinie, warto i naprawdę polecam! Książki nie posiadamy, ale to kultowa pozycja, którą koniecznie trzeba przeczytać.

    OdpowiedzUsuń