5 listopada 2010

La Linea

Czy pamiętacie tego małego, śmiesznego ludzika? Moje dzieci za nim przepadają i często oglądają w serwisie You Tube filmiki o nim. Można tam ich znaleźć bardzo dużo.
La Linea (Linia, w Polsce znany chyba jako Balum Balum) – to włoski cykl krótkich filmów animowanych, które po raz pierwszy pojawiły się w 1969 roku.
Jej twórcą jest  Osvaldo Cavandoli - włoski rysownik znany także pod pseudonimem Cava (ur. 1 stycznia 1920, zm. 3 marca 2007).  któremu dopiero seria  La Linea przyniosła sławę.
Bohaterem jest mały ludzik, który żyje w świecie wykreowanym przez linię narysowaną tajemniczą ręką, która pojawia się w każdym prawie odcinku.
Ludzik spotyka na swej drodze różne przeszkody. W tle słyszymy słynne „balum, balum”, które mi osobiście przywodzi na myśl młode lata :-) Filmik zachwyca dowcipem i prostotą.
Serial emitowany był w ponad 40 krajach. W Polsce w latach 80 ( ech...wspomnienia....) oraz w połowie lat 90.
Charakterystyczna postać ludzika z serialu została wykorzystana w ogromnej liczbie reklam na całym świecie – w Polsce również. Zapraszam do obejrzenia jednego z odcinków :-)

1 komentarz:

  1. Rany, też to uwielbiałam :) i też oglądam na You Tube :):) Wówczas czekałam na balum, balum, jak niektórzy teraz czekają na .... nie, nie ma takiego programu, do którego można porównać to czekanie na ten kilku minutowy filmik.

    OdpowiedzUsuń