7 listopada 2010

Fistaszki i Snoopy


Snoopy i sprawy życiowe
Charles M. Schulz
tłumacz: Michał Rusinek
Nasza Księgarnia


W 1950 roku Charles M. Schulz zaczął rysowanie komiksu,  który stał się sławny na cały świat. Fistaszki (Peanuts) to komiks nietypowy bo można go odbierać jako powiastkę filozoficzną. Autor - wnikliwy obserwator ludzkich zachowań  przedstawia w nim smutki, kompleksy i problemy dnia codziennego dzieci. Jest tu jeszcze oczywiści Snoopy, czyli pies, który miewa skłonności do depresji, chce napisać powieść i ogólnie żyje w świecie swych marzeń. Nic nie mówi ale za to dużo myśli. Taki pies - filozof.
Jego pan - Charlie Brown to nieporadny, samotny, zakompleksiony i zakochany bez wzajemności w koleżance z klasy chłopiec. Dzieciaki występujące w komiksie mają rożne charaktery i każde z nich  ma swoje problemy. Snoopy  pociesza, rozśmiesza i udziela dzieciom porad. Dorośli tu nie występują. Jak stwierdził autor "są za duzi i nie było dla nich miejsca".

Przygody  Snoopy'ego, jego pana i całej tej gromadki  znam właściwie tylko kreskówek oglądanych na DVD a komiksów jakoś nie pamiętam. Chyba nie były drukowane w Polsce?
Kreskówki uwielbia cała nasza rodzinka. Z tym większą ciekawością sięgnęłam do pierwszej części serii wydanej przez Naszą Księgarnie -"Snoopy i sprawy życiowe". Ta książka to wstęp do kolejnych. Zawiera tzw. "złote myśli" bohaterów komiksu. Michał Rusinek pisze we wstępie, że to takie "fistaszkowe vademecum ..na dobry początek".
W kolejnych rozdziałach znajdziemy więc cytaty bohaterów komiksu mówiące nam m.in. o : zaufaniu, roztropności, miłości, trosce o siebie i innych. A oto kilka z nich:
  
"Gdyby wszyscy zgadzali się ze mną, zawsze mieliby rację".

"Jeśli chcesz, żeby coś zostało dobrze zrobione tak, jak należy, powinieneś zrobić to sam".

"Przeciętnemu tacie trzeba często dodać odwagi".

"Kiedy nikt cię nie kocha, musisz udawać, ze wszyscy cię kochają!".

"Miłość sprawia, że robi się dziwne rzeczy".

"Miska z której nie spuszczasz wzroku, nigdy się nie napełnia!".

Snoopy'ego i jego przyjaciół lubią zarówno dzieci i jak i dorośli. Tak jak "Kubuś Puchatek" komiks ten doczekał się wielu interpretacji psychologicznych i filozoficznych.
Nasza Księgarnia wydała osiem książek o Snoopym.

2 komentarze:

  1. Witam
    Jakże mi miło, że nie ja jedna jestem szczecińską mamą prowadzącą bloga!

    OdpowiedzUsuń
  2. Och...Myślę, że jest nas całkiem spora gromadka! :-) pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń