2 sierpnia 2010

ZOO w Ueckermünde

Wakacje, wakacje! Lato w mieście...hmmm...A może by tak do ZOO?
Pewnego słonecznego dnia nasza rodzina postanowiła wybrać się do ZOO w Ueckermünde nad Zalewem Szczecińskim. Decyzja była szybka i spontaniczna. Dojazd zajął nam tylko godzinę. Wybraliśmy trasę:
Szczecin-→ Tanowo → Dobieszczyn → Hintersee → Ahlbeck → Eggesin → Ueckermünde →Tierpark
Mimo, że była to niedziela ruch na drodze był znikomy. Jechało się spokojnie i bezpiecznie.Trasa jest świetnie oznakowana i nie sposób się zgubić.
Jedyny problem mieliśmy po dotarciu na miejsce. ZOO dysponuje miejscami parkingowymi jednak o godz. 13 mieliśmy mały problem z zaparkowaniem. Ale po chwili udało się znaleźć wolne miejsce. Nie byliśmy jedynymi Polakami w tym miejscu. W kolejce do kasy słychać było polską mowę, pani sprzedająca bilety również mówiła po polsku a wszystkie mapki, informacje i opisy zwierząt są w obu językach.
Za bilety nasza 4 – osobowa rodzina (2 dorosłych + 2 dzieci, w tym jedno 2 letnie) zapłaciła 11, 72 Euro a to dzięki kuponowi jaki mieliśmy z Kuriera. Uprawnia on do 33% zniżki na bilety.
Za 2 Euro wypożyczyliśmy drewniany pojazd do przewożenia dwójki dzieci. Bardzo nam się przydał bo spacer po ZOO zajął nam prawie 3 godziny.
W Ogrodzie Zoologicznym znajduje się ponad 400 zwierząt. Żyją na wybiegach, zbliżonych do warunków naturalnych. Są tu zarówno zwierzęta domowe takie jak świnie, osły, konie, kozy, zwierzęta leśne m.in. muflony, sarny, daniele, wilki ale również zwierzęta afrykańskie i pochodzące z Australii. Dla mieszczuchów już sporą atrakcją jest zobaczenie świnki czy osiołka.

A co tu mówić o kangurach, surykatkach czy wydrach?
Ogród to bardzo zielone miejsce z ciekawą roślinnością i spacer po nim to prawdziwa przyjemność. W specjalnych automatach umieszczonych na trasie spaceru, dostępna jest karma dla zwierząt (koszt 1 Euro). Dla dzieciaków to niewątpliwa atrakcja. Nasz starszy syn marzył o nakarmieniu świnki ale ośliniona ręka po kontakcie ze świńskim ryjkiem go nie zachwyciła. :-)
Do  Małpiego Gaju, turyści mogą wchodzić na własną odpowiedzialność. Magoty, które tam mieszkają znane są z niecnego procederu jakim jest wykradanie ludziom smakołyków. Tego dnia jednak były bardzo leniwe i nie zaczepiały turystów. Mogliśmy na nie popatrzeć z daleka, bo wylegiwały się na wzgórzu.
Tylko jeden z nich siedział przy wejściu, jakby witał odwiedzających. Lew tego dnia również był w sennym nastroju i wylegiwał się nie zwracając uwagi  na turystów.
Dużą atrakcją dla zwiedzających są pokazowe karmienia zwierząt. Ich harmonogram można sprawdzić na stronie internetowej ogrodu. Nasza rodzina wychodząc z ogrodu miała okazję przyjrzeć się karmieniu wydr.
W ogrodzie znajduje się wiele tablic edukacyjnych w polskim i niemieckim języku z informacjami, zagadkami oraz z odgłosami zwierząt.
Oprócz zwierząt dla dzieci wielką atrakcją w tutejszym ZOO są place zabaw. Huśtawki, karuzele, batut i rewelacyjna zjeżdżalnia przy Małpim Gaju, od której nie mogliśmy odciągnąć naszych dzieci, sprawiły, ze ta wycieczka zostanie na długo w ich pamięci.
G-adaś do tej pory jak opowiada komuś o ZOO w Ueckermunde mówi tylko o…zjeżdżalni :-)
Co tam lwy, kangury, surykatki i lemury…Karuzele i zjeżdżalnie to jest to!

W ZOO przy wejściu znajduje się restauracja  a w dalszej części są  punkty gastronomiczne  oraz wiele miejsc odpoczynku z ławkami, gdzie można spokojnie zjeść prowiant zabrany z domu.
Wszystkim, którzy chcą spędzić miło dzień, wśród zwierząt, zieleni i dać dzieciom możliwość wyszalenia się na wspaniałych placach zabaw polecamy wyprawę do Ueckermunde!

Chcąc dojechać ze Szczecina do Ueckermünde można wybrać dwie drogi:
1.       Przekraczając granicę w Lubieszynie i kierując się na: Pasewalk- Torgelow- Liepgarten- Ueckermünde
2.       Przekraczając granicę w Dobieszczynie kierujemy się na Hintersee: Szczecin- Tanowo- Dobieszczyn- Hintersee- Ahlbeck- Eggesin- Ueckermünde
Po drodze spotkać znajduje się wiele drogowskazów ułatwiających  dojazd.
Godziny otwarcia i cennik znajdziecie na stronie ZOO.


1 komentarz: