20 sierpnia 2009

Gramy w kartyGranie w karty to świetny sposób na odciągniecie dziecka od telewizora. Przynajmniej u nas to działa! Wystarczy, że rzucimy z mężem hasło:
-Adaś, zagramy partyjkę? - i zaraz nasz syn biegnie po talię.
To wcale nie prawda, że "Kto gra w karty ten ma...." Uważam, że gra w karty to świetny sposób na zabawę z dzieckiem. Dodatkowo uczy spostrzegawczości, logicznego myślenia a także liczb.
DO tej pory najczęściej grywaliśmy z Adasiem w WOJNĘ a od kilku dni "na topie" jest MAKAO.

Zasady tej gry są bardzo proste:
Jedna osoba rozdaje karty, wszystkim graczom po 5, i jedną wykłada na stół, resztę kart zostawia się na środku stołu w kupce zakrytą. Na początek wykładamy kartę z kupki.Schodzimy ze swoich kart odpowiednio pod kolor lub wartość karty. Przykładowo na piątkę pik można położyć jakąkolwiek piątkę lub jakąkolwiek kartę z symbolem pik. Jeśli nie możesz nic wyrzucić bo nic ci nie pasuje, bierzesz jedną kartę z kupki kart zakrytych. Wygrywa ten, kto pierwszy pozbędzie się kart. Gracz, który ma ostatnią kartę w ręku musi powiedzieć hasło: MAKAO. Jeśli tego nie zrobi, drug gracz mówi: STOP i ten pierwszy musi za karę dobrać 5 kart z talii.
Można grę jeszcze utrudnić ale dla maluchów myślę, ze na początek wystarczą takie zasady.
Adasiowi bardzo się ta gra spodobała. Musi w niej trochę pomyśleć, zastanowić się. W WOJNĘ gra się trochę bardziej beztrosko.

Dla zainteresowanych, na tej stronie są opisy różnych gier w karty:
GRY KARCIANE

Ja mam dwóch synów i pewnie jeszcze sporo przede mną takich karcianych rozgrywek. Jestem jednak ciekawa czy małe dziewczynki też lubią grać w karty? Bo ja jako młodsza siostra swego brata bardzo lubiłam. Zwłaszcza, że przy tej okazji mogłam spędzać czas w towarzystwie jego starszych kolegów! :-)

1 komentarz:

  1. Witam Serdecznie, przepraszamy, że zajmujemy Pani czas. Bardzo spodobał nam się Pani blog. Mam pytanie czy istnieje możliwość dodania przez Panią na Pani blogu linka do naszej strony z kolorowankami dla dzieci. Strona to http://www.kolorowaneczki.pl/ (link do strony – Kolorowanki) . Będziemy strasznie wdzięczni, jeżeli oczywiście nie stanowi to dla Pani problemu. W zamian jeżeli Pani chce możemy dodać link do Pani bloga na naszym blogu: http://kolorowaneczki.blog.onet.pl/ Pozdrawiamy Eliza i Mateusz Strzeleccy ( nasz mail: kolorowaneczki@gmail.com )

    OdpowiedzUsuń